Η CSKA κυριάρχησε για περίπου 30 λεπτά στη Menora Mivtachim Arena του Τελ Αβίβ. Στο τέλος, πάντως, δεινοπάθησε μέχρι να αποδράσει με τη νίκη επί της Maccabi (84-80), τη 2η συνεχόμενη έπειτα από τέσσερις ήττες στους προηγούμενους πέντε αγώνες.

Ο Will Clyburn (21 πόντοι) και ο Darrun Hilliard (17 πόντοι, 5/10 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι της CSKA (18-8), η οποία δημιούργησε διαφορά 17 πόντων στο 18’ (28-45) χάρις σε ένα εντυπωσιακό σερί 0-16. Μία διαφορά που έφτασε ακόμα και το +22 στο 24’ (39-61). Όλα γύρισαν πάντως τούμπα στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε ένα ματς που είχε… εξέλιξη deja vu από το ΣΕΦ για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Με μπροστάρηδες τους Tyler Dorsey (20 πόντοι, 5/7 τρίποντα) και Othello Hunter (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), η Maccabi (10-15) ροκάνισε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο. Στο 33’ την έριξε σε μονοψήφιο νούμερο (63-71) για πρώτη φορά μετά το 14’ (28-36) και ένα τρίποντο του Dorsey 13,2’’ πριν από το τέλος, έκανε το σκορ 80-82. Ήταν όμως αργά.

Ο Shengelia ήταν εύστοχος και στις δύο βολές μετά το φάουλ που κέρδισε και όλα τελείωσαν. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα για την “ομάδα του λαού”, η οποία πλέον μάλλον έχασε ακόμα και τις λιγοστές ελπίδες είχε για είσοδο στην οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-51, 52-68, 80-84