Η Maccabi έμεινε από βενζίνη στην 4η περίοδο, ενώ η Fenerbahce πάτησε το γκάζι ως το πάτωμα. Έτσι οι Τούρκοι άλωσαν (65-75) το Τελ Αβίβ, πάτησαν φρένο στον κατήφορο που τους είχε πάρει (3 σερί ήττες) και πήγαν στο 3-3, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είναι πλέον στο 2-4, ενώ ήδη μετράει δυο ήττες μέσα στο σπίτι της (είχε χάσει και από την Bayern).

Στο πρώτο η Maccabi έδειχνε να έχει ένα προβάδισμα, έστω και μικρό, καθώς προηγήθηκε με 22-18 στο 10΄ και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 38-35. Στο τέλος της τρίτης περιόδου ένα φαλτοσφύριγμα των διαιτητών έδωσε στον De Colo (του χάρισαν ένα φάουλ από τον Jones) το δικαίωμα να εκτελέσει τρεις βολές και να βάλει μπροστά στο σκορ με 54-56 τους Τούρκους στο 30΄.

Στην 4η περίοδο η Fener μπήκε φουριόζα, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε τελείως βραχυκυκλωμένη. Η ομάδα της Πόλης έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-4 και πήγε στο +11 (58-69 στο 34΄.24΄΄) και ουσιαστικά καθάρισε εκεί το ματς.

Η Fener είχε 50% στα τρίποντα και δέχτηκε μόλις 11 πόντους στην 4η περίοδο, ενώ κορυφαίος της ήταν ο Dixon, o οποίος σκότωνε από τα 6,75μ. Ο Αμερικανός είχε 17 πόντους με 1/5 δίποντα, αλλά με 5/6 τρίποντα.

Από την άλλη, η Maccabi έκανε τα στεφάνια να αναστενάξουν από τα 6.75μ. και είχε το παιδικό ποσοστό του 19,2% (5/26) από την γραμμή του τριπόντου. Σαν να μην έφτανε αυτό οι Ισραηλινοί είχαν μόλις 9 ασίστ, έναντι 13 λαθών.

Από την Maccabi ο Wilbekin είχε 23 πόντους, ενώ double – double πέτυχε ο Zizic (11π., 10ριμπ.).

Ο δικός μας Tyler Dorsey έμεινε στα ρηχά και είχε μόλις 1 πόντο με 1/2 βολές και 0/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-35, 54-56, 65-75