Στο Ισραήλ Maccabi και Khimki διασταύρωσαν τα ξίφη τους με την “ομάδα του λαού” να παίρνει μια εύκολη νίκη

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Zizic,Wilbekin και Bender με 13,13 και 12 πόντους αντίστοιχα

Για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Mickey,McCollum και Karasev με 21,17 και 12 πόντους αντίστοιχα

Με την νίκη αυτή η Maccabi ανέβηκε στο 14-18 ενώ η Khimki έπεσε στο 4-29

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήθελε την νίκη για να “ξεσκάσει” κάπως από το διπλό-σοκ που της πήρε η Villeurbanne και το έδειξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά στα οποία “κατάπιε” την Khimki τόσο επιθετικά αλλά και αμυντικά φτάνοντας αρκετά νωρίς στον αγώνα την διαφορά ε διψήφια νούμερα( +11 18-7) δείχνοντας πως δεν θα έχανε και αυτό το παιχνίδι στην έδρα της. Ως αποτέλεσμα η περίοδος έκλεισε με διψήφια τιμή(22-12)

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως το δεκάλεπτο της κυριαρχίας μιας και οι Ισραηλίτες κάνανε ότι θέλανε στο παρκέ βρίσκοντας ουσιαστικά μηδενική αντίδραση από τους αντιπάλους τους εκτοξεύοντας την διαφορά  στο +19(35-16) αλλά δεν έμεινε εκεί συνέχισε και την έφτασε μέχρι το +28(53-25) το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε τα πράγματα και τα δεδομένα του αγώνα με τους Μοσχωβίτες να παρουσιάζουν μια εικόνα διάλυσης χωρίς καμία συνοχή και κανένα πλάνο και από την άλλη τους παίχτες του coach Σφαιρόπουλου πλήρως συγκεντρωμένους στο πλάνο τους και στο παιχνίδι τους παρότι και αυτοί όπως και οι αντίπαλοι τους είναι αποκλεισμένοι από την συνέχεια της διοργάνωσης.Η διαφορά όλο και μεγάλωνε και εν τέλει η περίοδος έκλεισε στο +35(73-38).

Η τέταρτη περίοδος ήταν ουσιαστικά μια τυπική διαδικασία με την Maccabi να βγάζει κάπως το πόδι από το γκάζι και να επιτρέπει στους Ρώσους να μειώσουν λίγο την διαφορά και εν τέλει να ηττηθούν με το τελικό 92-62.

18. Khimki** 4-29 2479-2876

– Εκκρεμούν 2 αγώνες: Zenit – Παναθηναϊκός (6η αγωνιστική, 12/4, 19:00), CSKA – Παναθηναϊκός (25η αγωνιστική, 14/4, 19:00).

* Οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στα playoffs.
** Οι ομάδες που έχουν τεθεί μαθηματικά εκτός playoffs.