Η Maccabi Tel Aviv έκανε ένα φοβερό τελευταίο πεντάλεπτο και νίκησε τη Fenerbahce με 85-76, παίρνοντας την 5η θέση (με Real στα play-offs) και δείχνοντας, παράλληλα, ότι μόνο εύκολος αντίπαλος δε θα είναι εφόσον μπει στο Final-4.

Η Fenerbahce μπήκε αρκετά δυναμικά στον αγώνα, έχοντας ήδη βρεθεί στο +6 στο πρώτο τρίλεπτο (3-9). Η Maccabi μπήκε στο «πνεύμα» του αγώνα στα επόμενα 3 λεπτά και προηγήθηκε με 3 (14-11). Οι Τούρκοι ξαναπήραν προβάδισμα (14-17), με την 1η περίοδο να λήγει στην απόλυτη ισοπαλία (21-21).

Όπως και στο 1ο δεκάλεπτο, έτσι και στο 2ο οι ομάδες έβρισκαν τρόπο να βάλουν εύκολα τη μπάλα στο καλάθι. Καμία απ’ τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (εκτός απ’ το 42-36 της Maccabi) και, κάπως έτσι, το ημίχρονο έληξε με τους Ισραηλινούς μπροστά για ένα σουτ (45-43). Το εξαιρετικό στατιστικό σε αυτό το 1ο ημίχρονο ήταν η ευστοχία των Τούρκων στη ρακέτα και γενικότερα στα δίποντα, αφού είχαν χάσει μόλις 1 σουτ (14/15!), κάτι που φαίνεται και απ’ το ότι μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον επιθετικά οι Duverioglu και Booker (10 πόντους αμφότεροι). Για τους γηπεδούχους, κορυφαίος μέχρι αυτό το σημείο ήταν ο Nunnaly (12 πόντοι, 3/4 τρίποντα)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο 2ο ημίχρονο και πήγαν το σκορ στο 52-45 στο πρώτο τρίλεπτο. Η ομάδα του Sasa Djordjevic επέστρεψε, μείωσε στον πόντο (54-53), αλλά δύο «κολλητά» τρίποντα από Wilbekin και Williams ξανάδωσαν απόσταση 7 πόντων στην ισραηλινή ομάδα (60-53). Ακόμη και σε αυτό το σημείο όμως η Fener πλησίασε στο καλάθι τη Maccabi με 5 πόντους απ’ τον Polonara (64-62), με την 3η περίοδο να λήγει 66-62.

Με τρίποντο του Cohen ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Avi Even, αλλά στο επόμενο δίλεπτο η διαφορά των 7 πόντων που πήρε με αυτό το τρίποντο «εξανεμίστηκε» και μεταμορφώθηκε σε -2 (69-71). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά μέχρι και τα 5 τελευταία λεπτά του αγώνα (73-75), αλλά η ομάδα του Τελ Αβίβ διατήρησε τους Τούρκους χωρίς πόντο για 3 περίπου λεπτά και σκοράροντας, παράλληλα, σε αυτό το διάστημα 12 πόντους, «τελείωσαν» το παιχνίδι (85-76). Στην 5η θέση θα τερματίσει, λοιπόν, η Maccabi, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Real Madrid στα play-offs, με μειονέκτημα έδρας.

Διαιτητές: Radovic, Petek, Aliaga.

Δεκάλεπτα: 21-21, 45-43, 66-62, 85-76.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.