Όταν η Villeurbanne παίζει αποτελεσματική άμυνα, έχει αποδείξει ότι μπορεί να κερδίσει ακόμα και τις καλύτερες ομάδες της φετινής EuroLeague. Πόσο μάλλον, δε, τη φετινή Maccabi. Αυτό ακριβώς συνέβη το βράδυ της Κυριακής (4/4) στο Τελ Αβίβ, όπου η γαλλική ομάδα επιβλήθηκε με 74-67 της Maccabi σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 30ή αγωνιστική της EuroLeague.

Η Villeurbanne (13-20) ήταν σοβαρή και συμπαγής στην άμυνα μετά την πρώτη περίοδο, είχε συνεχώς το προβάδισμα μετά το 19ο λεπτό και έφτασε δίκαια στη νίκη, την πρώτη έπειτα από έξι συναπτές ήττες στην EuroLeague. Αυτή ήταν επίσης η πρώτη νίκη της ASVEL στο συγκεκριμένο γήπεδο σε επίπεδο EuroLeague, καθώς εκεί μέσα μετρούσε δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια με συνολική διαφορά 50 πόντων!

ΓΑΛΛΙΚΗ… ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 25 ΧΡΟΝΙΑ

Συν τοις άλλοις, η Villeurbanne έγινε η πρώτη γαλλική ομάδα που έφυγε με τη νίκη από το Τελ Αβίβ έπειτα από 25 ολόκληρα χρόνια σύμφωνα με το σάιτ της EuroLeague! Η τελευταία που το είχε καταφέρει ήταν η Limoges το 1996. Έκτοτε μεσολάβησαν 11 συνεχόμενες ήττες για τις γαλλικές ομάδες (LeMans, Limoges, Chalon, Orthez, Villeurbanne) που επισκέφθηκαν το Τελ Αβίβ, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τη Maccabi.

Ο Norris Cole (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του TJ Parker, που βρέθηκε πίσω με 10 πόντους διαφορά στο 10’ (22-12), αλλά ανέκαμψε και σταδιακά άλλαξε τη ροή του ματς. Η Villeurbanne ξέφυγε ακόμα και με 56-68 στο 36’ και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά. Η Maccabi (13-19) πλησίασε στους τρεις πόντους (67-70) με 43’’ να απομένουν, αλλά το κάρφωμα του Fall στα 21’’ και το λάθος του Bender σήμαναν το τέλος της αναμέτρησης.

Στο πιο θορυβώδες φετινό παιχνίδι της EuroLeague (με τουλάχιστον 3.000 θεατές στις κερκίδες) οι Dragan Bender (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Tyler Dorsey (14 πόντοι), Scottie Wilbekin (14 πόντοι) και Ante Zizic (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) πέτυχαν 55 από τους 67 πόντους της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, δεν απέτρεψαν όμως μία ήττα ιστορικής σημασίας.

18. Khimki** 4-28 2479-2876

– Εκκρεμούν 3 αγώνες: Zenit – Παναθηναϊκός (6η αγωνιστική, 12/4, 19:00), Maccabi – Khimki (24η αγωνιστική, 6/4, 18:00), CSKA – Παναθηναϊκός (25η αγωνιστική, 14/4, 19:00).

* Οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στα playoffs.
** Οι ομάδες που έχουν τεθεί μαθηματικά εκτός playoffs.