Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στη νίκη-πρόκριση. Πολύ κοντά. Στο τέλος όμως η Monaco ήταν αυτή που πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες, έχοντας ήρωα της τελευταίας στιγμής (αλλά και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο) τον Dwyane Bacon, ο οποίος πέτυχε το ένα κρίσιμο σουτ μετά το άλλο και βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, βέβαια, παραμένει αυτή που έχει το προβάδισμα, από τη στιγμή που το τελευταίο παιχνίδι της σειράς είναι στο ΣΕΦ, σε μία από τις πιο καυτές έδρες της φετινές EuroLeague, όπου ο Ολυμπιακός έχει συνολικό ρεκόρ 14-2. Μία από τις ομάδες που έχουν αλώσει το φαληρικό στάδιο, βέβαια, είναι και η Monaco (στο 2ο ματς της σειράς). Και αυτό από μόνο του έχει μεγάλη σημασία…