Ο Ολυμπιακός έκανε εμφάνιση… Ολυμπιακή, κόντρα σε όλους και σε όλα (διαιτησία, παράδοση κλπ), και απέδρασε απ’ το Monaco με τη νίκη (87-83), κάνοντας το 2-1 και αποκτώντας πλέον και πάλι το «πάνω χέρι» στη σειρά!

O Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, βρίσκοντας μάλιστα σκορ στο πρόσωπο του Λούντζη (!), ο οποίος αντικατέστησε τον Walkup μόλις στα πρώτα 3:30 λεπτά του αγώνα. Οι πολλές χαμένες βολές όμως, όπως και στο Game 2, «απαγόρευαν» στον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ ή έστω στην ισοπαλία σε αυτήν την 1η περίοδο. Στα 9 δέκατα πριν τη λήξη της, μάλιστα, ο McKissic έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στον James πάνω σε προσπάθεια 3 πόντων, όπου στη συνέχεια ευστόχησε και στις 3 βολές, «γράφοντας» το 23-19 ως το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο οι «Ερυθρόλευκοι» έπαιξαν όπως παίζουν όλη τη σεζόν. Πολύ καλή άμυνα, με καλές και σωστές επιλογές στην επίθεση. Παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω με 7 (28-24), ο Βεζένκοφ πολύ γρήγορα «έτρεξε» ένα προσωπικό 7-0 και έβαλε τους Πειραιώτες ξανά μπροστά (28-31). Η Monaco επανάκτησε αμέσως το προβάδισμά της, αλλά με τον Walkup να κάνει τα πάντα στο παρκέ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε εκ νέου προβάδισμα, με το οποίο και πήγε στ’ αποδυτήρια (41-45).

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για την ελληνική ομάδα. Δύο τρίποντα από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου πήγαν τη διαφορά στους 8 (43-51) στα πρώτα σχεδόν 2 λεπτά. Το τάιμ άουτ όμως που πήρε ο Obradovic άλλαξε τα δεδομένα, αφού δύο τρίποντα απ’ τον Bacon «έπιασαν» τον Ολυμπιακό στο σκορ (51-51). Η εξαιρετική άμυνα των «Ερυθρόλευκων» παρ’ όλα αυτά επέστρεψε και τους «οδήγησε» στο +11 (51-63) με σερί 12-0! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 58-71.

H τελευταία «ζαριά» του Obradovic ήταν το απόλυτο small-ball σχήμα με τον Thomas στη θέση «5». Αυτό έφερε αποτέλεσμα στα πρώτα 3 λεπτά, αφού η Monaco έκανε σερί 11-0 και μείωσε μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (69-73) στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς. Ο Σλούκας «έσβησε» το σερί των Γάλλων με 4 δικούς τους πόντους (69-77), όμως οι Bacon και Lee ισοφάρισαν ξανά (77-77), με 2:30 λεπτά να απομένουν. Απάντησε στη συνέχεια ο Ντόρσεϊ, αλλά ο Lee με δικό του τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του και πάλι (80-79). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν ξανά και με 2 εύστοχα ζευγάρια βολών, σε συνδυασμό και με το 5ο φάουλ του James στα τελευταία 35″, πήραν προβάδισμα 3 πόντων (80-83). Ο Westermann στην επόμενη επίθεση αστόχησε σε lay-up, με τον Walkup να ευστοχεί και στις 2 βολές και να κάνει το 80-85 στα 10.6″. Μετά το time-out του Obradovic, ο Bacon ευστόχησε σε αρκετά δύσκολο και μαρκαρισμένο τρίποντο (83-85), κάνοντας ακόμα πιο… θρίλερ το τελευταία δευτερόλεπτα. Η μπάλα ωστόσο μπήκε σωστά στο παρκέ, ο Σλούκας κράτησε την… τύχη της ομάδας στα χέρια του και με 2 εύστοχες βολές (83-87) «χάρισε» τη νίκη και το 2-1 στον Ολυμπιακό, που επανακτά το πλεονέκτημα έδρας και το «πάνω χέρι» στη σειρά με τη Monaco κόντρα σε όλους σε όλα!

Διαιτητές: Pukl, Garcia, Panther.

Δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87.

MONACO (Obradovic): Lee 8, Bacon 23 (5), Westermann, Thomas 15, Motum, Boutsiele, Motiejunas 9, Ouattara, Faye, Andjusic 3, Hall 12, James 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Walkup 13, Acy, Ντόρσεϊ 11, Λούντζης 5, Λαρεντζάκης, Fall 9, Σλούκας 21, Βεζένκοφ 17, Πρίντεζης, Παπανικολάου 7, Jean-Charles 4, McKissic.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.