Μόνο με πρωτάρα στην EuroLeague δεν έμοιαζε η Monaco στο εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν 2021-22. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε με ψάρι έξω από τα νερά του… Οι Μονεγάσκοι ήταν ανώτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος και υποχρέωσαν τους “πράσινους” σε πολύ βαριά ήττα με 75-63, χτυπώντας νωρίς νωρίς το καμπανάκι στο “τριφύλλι”.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου (16 πόντοι) και ο Darryl Macon Jr. (13 πόντοι) ήταν οι μόνοι που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων από τον κάκιστο Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν μπόρεσε ποτέ να αντισταθμίσει το physical και πολύ σκληρό παιχνίδι της Monaco. Ιδιαίτερα κακό, δε, ήταν το βράδυ για τους Perry, Nedovic, που έμειναν και οι δύο στο “μηδέν”, έχοντας μαζί 0/17 σουτ!

Επιπλέον, το “τριφύλλι” σούταρε πολύ άσχημα από την περίμετρο (4/20 τρίποντα), δεν είχε καθόλου δημιουργία στην επίθεση (7 ασίστ για 27 εύστοχα σουτ) και εκτέθηκε αμυντικά απέναντι σε μία Monaco, που είχε 9/21 τρίποντα και κορυφαίους τους Danilo Andjusic (17 πόντοι), Mike James (11 πόντοι), Donta Hall (10 πόντοι) και Paris Lee (10 πόντοι).

Ο JAMES ΚΑΙ Ο ANDJUSIC ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

Η Monaco μπήκε από το ξεκίνημα πιο δυναμικά στο παιχνίδι και με τον εύλογο ενθουσιασμό που απορρέει από την παρθενική εμφάνισή της στη διοργάνωση. Με τον James να βάζει τους πρώτους πέντε πόντους της σεζόν 2021-22 (συμπεριλαμβανομένου και ενός υπό πίεση τρίποντου από τα εννέα μέτρα στο τέλος της επίθεσης!), η ομάδα του Zvezdan Mitrovic προηγήθηκε νωρίς νωρίς 15-7 από το 6’ και παρά την άμεση αντίδραση των “πράσινων” (15-14 με 0-7 στο 8’), δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Αντιθέτως, το διεύρυνε.

Οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με 25-15 στο 11’, με 30-17στο 12’ (με τον Andjusic να έχει ήδη 10 πόντους) και με 37-24 στο 17’, τη μέγιστη διαφορά στο 1ο ημίχρονο. Ένα ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει 1/7 τρίποντα (6/13 η Monaco), μία ασίστ (11 η Monaco) και 5 λάθη (3 η Monaco), από τα οποία δέχτηκε οκτώ πόντους. Με τέτοια οικτρά στατιστικά, οι “πράσινοι” μάλλον καλά θα αισθάνονταν που βρίσκονταν πίσω στο σκορ μόνο με 10 πόντους διαφορά έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά (38-28)

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε πάντως στο 3ο δεκάλεπτο. Ίσα ίσα που η Monaco απομακρύνθηκε με 42-28 στο 22’ και ακόμα περισσότερο στο 25’ (48-33). Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +17 για τους γηπεδούχους (56-39 στο 29’), πριν σημειώσει έξι σερί πόντους η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (56-45 στο 31’). Αυτό αποδείχθηκε και το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι. Στην 4η περίοδο η Monaco πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι, στο 35’ ξέφυγε με 20 πόντους διαφορά (69-49) και προηγήθηκε ακόμα και με +22 στο 36’ (73-51), πριν μειώσει τη διαφορά ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63

Monaco (Mitrovic): Lee 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Westermann 8 (1), Thomas 5 (1), Diallo 2, Motum, Boutsiele, Motiejunas 10, Ouattara, Faye 2, Andjusic 17 (4/4 τρίποντα, 1/4 δίποντα, 3/5 βολές), Hall 10 (5/7 δίποντα), James 11 (1/6 τρίποντα, 3/6 δίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Perry (0/10 σουτ, 3 λάθη), Macon Jr. 13 (3/5 τρίποντα, 2/2 δίποντα), Παπαγιάννης 8 (11 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 4, White 4, Floyd 8 (6 ριμπάουντ), Nedovic (0/7 σουτ), Evans 4, Sant-Roos 6 (1).