Η Monaco είναι αποφασισμένη να μπει στα playoffs και η Anadolu Efes δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα, ώστε να την εμποδίσει. Οι Μονεγάσκοι ήταν ανώτεροι για 40 λεπτά και διέλυσαν την κάτοχο του τίτλου με 22 πόντους διαφορά (102-80) στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της EuroLeague, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στα playoffs.

Η Monaco (15-14) δεν πήρε απλά τη νίκη. Κάλυψε ακόμα και τη διαφορά των 21 πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στην Κωνσταντινούπολη (77-98), αποκτώντας προβάδισμα ακόμα και στο (πολύ πιθανό) ενδεχόμενο, που οι δύο ομάδες τερματίσουν την κανονική περίοδο με το ίδιο ρεκόρ.

Ο Mike James (27 πόντοι, 6 ασίστ) σκόραρε όπως ήθελε απέναντι στην… αεράμυνα της Efes, όπως και ο εξαιρετικός -για μία ακόμη φορά- Alpha Diallo, που πέτυχε 13 από τους 19 πόντους του στο καθοριστικό 1ο ημίχρονο. Αυτή ήταν η 3η νίκη στους τελευταίους 4 αγώνες για την ομάδα του Sasa Obradovic, η οποία σούταρε με ποσοστό 67,4% στα δίποντα και δεν είδε ούτε στιγμή την πλάτη των Τούρκων.

Με εξαίρεση το 7-7 στο 3’, η τουρκική ομάδα βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ. Η Anadolu Efes (14-14) ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και μάλιστα εύκολα. Στο 12’ είδε τη Monaco να απομακρύνεται με 29-19, στο 13’ με 35-21 και στο 30’ με 75-56. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι κυνήγησαν πλέον και το πολυπόθητο +22 και εν τέλει το πέτυχαν, έχοντας προηγηθεί νωρίτερα ακόμα και με 24 πόντους διαφορά (92-68 στο 35’).

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 49-38, 75-56, 102-80