Για την 26η αγωνιστική της Euroleague AS Monaco και Partizan πήραν σημαντικές νίκες επί των Maccabi και Alba Berlin αντίστοιχα για την είσοδός τους στα playoffs της Eutoleague.

Η Monaco χάρη στην εξαιρετική 4η περίοδο που έκανε με 28-8 επιμέρους σκορ κέρδισε την Maccabi Tel Aviv 86-67. Στο 16-10 και στην 4η θέση της βαθμολογίας η Monaco, στο 13-13 και στην 10η θέση της βαθμολογίας η Maccabi

H 1η περίοδος ήταν σαρωτική για την Monaco που τελείωσε την 1η περίοδο στο 30-17 με τον Mike James να έχει ήδη 10 πόντους με 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 rebound και 3 assists.

Στην 2η περίοδο η Maccabi με ένα σερί 4-13 μείωσε στους 4 (34-30) ενώ ισοφάρισε 36- 36 ενώ με ένα τρίποντο του Jordan Loyd η Monaco έκλεισε στο +3 (39-36) το ημίχρονο. Σε αυτή την περίοδο ο Bonzie  Colson της Maccabi είχε 9 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές έχοντας 5 rebound και 1 assist.

Η 3η περίοδος ήταν ντέρμπι με την Maccabi να προηγείται 52-55 στα μέσα της περιόδου ενώ η περίοδος έκλεισε στο +1 για την ομάδα από το Ισραήλ 58-59. Στην 4η περίοδο η Monaco με ένα 10-0 σερί προηγήθηκε 68-59 ενώ σταδιακά ανέβηκε η διαφορά φτάνοντας στο +14 (79-65). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 86-67.

Πρώτος σκόρερ για την Monaco ήταν ο Jordan Loyd με 18 πόντους και 4 rebound και 4 assist   ενώ για την Maccabi o Wade Baldwin IV με 17 πόντους, 6 rebounds, 3 assists και 2 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Νέντοβιτς, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-17, 39-36, 58-59, 86-67

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική η Μονακό θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (8/3 στις 22:00), ενώ η Μακάμπι θα παίξει στο Τελ Αβίβ με τη Φενέρμπαχτσε (8/3 στις 19:30).

Η Partizan χάρη σε  μια καταπληκτική 3η περίοδο κέρδισε την Alba Berlin 88-74  Στο 14-12 και στην 6η θέση της βαθμολογίας  η Partizan στο 7-19 και στην τελευταία θέση της Euroleague η Alba Berlin

Tο παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (20-19 στην 1η περίοδο) με τη διαφορά ενός καλαθιού στο ημίχρονο 42-44.

Στο 2ο ημίχρονο με ένα σερί 35-9 η Partizan προηγήθηκε 77-53  στο τέλος της 3ης περιόδου. H 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Alba να κερδίζει την περίοδο 11-21, αλλά να χάνει το παιχνίδι 88-74.

Πρώτος σκόρερ της Partizan ήταν Aleksa Avramovic με 19 πόντους (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα) ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 5 πόντους με 1/2 δίποντα και  1/1 τρίποντο.

Για την Alba Berlin πρώτος σκόρερ ήταν ο Maodo Lo με 17 πόντους (3/8 δίποντα, 3.6 τρίποντα, 2/2 βολές), 3 assist και 2 κλεψίματα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πατέρνικο, Πιρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 42-44, 77-53, 88-74

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική η Παρτίζαν θα πάει στην Μπολόνια για να αντιμετωπίσει τη Βίρτους (07/03, 21:30), ενώ η Άλμπα θα υποδεχτεί στο Βερολίνο τη Ζάλγκιρις (07/03, 21:00).