Η Partizan αν και έπαιξε καλύτερα από τον Red Star Belgrade δεν κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι και με τρίποντο – μαχαιριά του Nedovic ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη 76-73  στην πρώτη συνάντηση  χρονικά των 2 ομάδων στη Euroleague.

Η Partizan στην πρώτη περίοδο κυριάρχησε και προηγήθηκε με 12 πόντους (16-4) ενώ έκλεισε την 1η περίοδο στο +9 (20-11) Στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει στο 24-24 αλλά προηγήθηκε 24-29 αλλά και 31-38 με το +7 να παραμένει και μέχρι το ημίχρονο με το σκορ να είναι 33-40.

Στην 3η περίοδο η Partizan άρχισε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά και προηγήθηκε 46-44 ενώ το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι ισόπαλες (48-48, 50-50, 52-52) και η 3η περίοδος να κλείνει στο +2 (52-54) για τον Ερυθρό. Από εκεί και πέρα το ντέρμπι συνεχίστηκε στην 4η περίοδο και η Partizan πήρε μια σταδιακή διαφορά  6 πόντων (71-65) 3 λεπτά πριν λήξει η περίοδος. Ωστόσο η Partizan δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και αφού ισοφαρίστηκε 73-73 κατάφερε να χάσει συνεχόμενες επιθέσεις προκειμένου να πάρει την νίκη. Ωστόσο ήταν o Ερυθρός που χαμογέλασε στο τέλος αφού χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Nedovuc που είχε 0/6 τρίποντα ως τότε κέρδισε 76-73.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Nemanja Nedovic με 20 πόντους και 4 assist ενώ για την Partizan πρώτος σκόρερ ήταν ο Kevin Punter με 15 πόντους και 3 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Λοτερμόσερ, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 25/40 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 8/8 βολές, 43 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 20 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 25/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 11/16 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί η Παρτίζαν θα παίξει πρώτα στη Λιόν με τη Βιλερμπάν (13/12 στις 21:00) και στη συνέχεια θα υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (16/12 στις 21:30), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα φιλοξενήσει τη Ζάλγκιρις Κάουνας (13/12 στις 20:00) και την Αρμάνι Μιλάνο (15/12 στις 20:00).

H Monaco με ηγετικό Mike James κέρδισε στην παράταση τη Real Madrid 94-95 και συνέχισε  την ξέφρενη πορεία της. Στο 9-3 ανέβηκαν οι Μονεγάσκοι και η Real Madrid έπεσε στο 8-4.

Στην πρώτη περίοδο οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Real να έχει ένα προβάδισμα 6 πόντων (23-17) Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ οικοδόμησε μια διαφορά 10 πόντων (41 -31 και 45-35) Ωστόσο η Monaco έκλεισε την περίοδο στο -3 48-45.

Στην 3η περίοδο η Monaco αντέδρασε και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί 60-65 με την διαφορά να πέφτει στο -3 (62-65) αυτή τη φορά για την Real. Η 4η περίοδος ήταν συγκλονιστική καθώς η Real πήρε μια διαφορά των 8 πόντων (78-70 και 81-73) Ωστόσο η Monaco ήταν μέσα στο παιχνίδι και μείωσε 84-81 και 87-84 μέχρι να επέλθει ο τραυματισμός του Jordan Loyd.

H Monaco είδε τον Jordan Loyd να αποχωρεί επίσης με φορείο από το γήπεδο της Ρεάλ στη Μαδρίτη, 6.8″ πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα της 12ης στροφής. Ο Αμερικανός γκαρντ χτύπησε στο κεφάλι μετά από ακούσιο χτύπημα του Yabusele άρχισε να αιμορραγεί και κατατρόμαξε τους πάντες στο WiZink Center. Μάλιστα, οι γιατροί που έσπευσαν να του παράσχουν τις πρώτες βοήθειες και να τον συνοδεύσουν εκτός αγωνιστικού χώρου, του χορήγησαν οξυγόνο.

Μετά τον τραυματισμό του Loyd  η Monaco ήταν στο -4  o Mike James έβαλε ένα απίστευτο σουτ τριών πόντων -μπροστά από τον θηριώδη Walter Tavares – και μία συμπληρωματική βολή για να γράψει το 88-88 και να στείλει το ματς της 12ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Ρεάλ και τη Μονακό στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι «Μονεγάσκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και με 4 βολές του Mike James η Monaco κέρδισε 94-95 την Real που είχε την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι με τρίποντο του Sergio Llull.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Mike James με 28 πόντους (4/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/12 βολές), 3 rebound και 3 assist ενώ για την Real Madrid πρώτος σκόρερ ήταν ο Walter Tavares με 17 πόντους (5/10 δίποντα, 7/8 βολές), 18 ριμπάουντ και 3 μπλοκ

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Χορντόβ, Τσίτσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 48-45, 62-65, 88-88 (κ.α.), 94-95

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/32 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 31/34 βολές, 47 ριμπάουντ (35 ριμπάουντ – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/44 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 24/37 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί η Ρεάλ Μαδρίτης θα πάει πρώτα στο Μόναχο για να παίξει με τη Μπάγερν (13/12 στις 21:30) και στη συνέχεια στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζάλγκιρις (15/12 στις 20:00), ενώ η Μονακό θα υποδεχθεί πρώτα τη Μπαρτσελόνα (14/12 στις 20:00) και στη συνέχεια την Άλμπα Βερολίνου.