Η Barcelona δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη απέναντι στην Villeurbanne  κερδίζοντάς την τελικά 75-82 για την 18η αγωνιστική της Euroleague. Στο 12-6 η Barcelona που είναι 2η μαζί με την Monaco και την Real, στο 6-12 η ASVEL όντας στην 16η και την τελευταία θέση της Euroleague

Η Μπαρτσελόνα ήταν σαρωτική στη δεύτερη περίοδο, έβαλε 31 πόντους μετά από τους 11 του πρώτου δεκαλέπτου και στο ημίχρονο είχε 12 ασίστ για τέσσερα λάθη και δέκα σκόρερ. Η ASVEL είχε 1/9 τρίποντα στο εικοσάλεπτο και μόλις τέσσερις ασίστ, με τον Ντε Κολό εκτός αγώνα, πριν το ματς γυρίσει τούμπα στο ξεκίνημα του β’ μέρους.

H Villeurbanne προηγήθηκε 49-47 στην 3η περίοδο και 73-69 στην 4η περίοδο με τον Higgins να αναλαμβάνει δράση για την Barcrelona κια να έχει 4/4 βολές για το 73-76 στο 1:52 και την ομάδα του να παίρνει έστω και δύσκολα ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα που την κρατάει στην κορυφή.

Πρώτος σκόρερ για την Barcelona ήταν ο Nikola Mirotic με 19 πόντους (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντο και 8/8 βολές), 4 rebounds και 1 assist.

Για την ASVEL πρώτος σκόρερ ήταν ο Youssoupha Fall με 23 πόντους (9/12 δίποντα, 5/6 βολές), 6 rebounds και 1 assist.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Ρόσι, Τσίτσι

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 33-42, 60-63, 90-81

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 27/48 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 15/16 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/33 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 21/22 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί τη Βαλένθια (13/1 στις 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα παίξει εντός έδρας με την Αναντολού Εφές (13/1 στις 21:30).

Τα highlights του αγώνα.

Κυριαρχική Maccabi καθώς δεν επέτρεψε να προηγηθεί ούτε μια φορά στην Partizan και την κέρδισε 90-81. Στο 10-8 η Maccabi, στο 8-10 η Partizan.

Με τον Colson να σκοράρει 10 γρήγορους πόντους, η Μακάμπι έδειξε σε… αγριεμένη κατάσταση νωρίς στον αγώνα (18-4). Έκλεισε την περίοδο στο +9 και το ημίχρονο στο +7 χάρη στο 67% στο δίποντο, κάλυψε τα 2/12 τρίποντά της και είχε μόλις δύο λάθη την ώρα που η Partizan  μετρούσε μόνο έξι ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Maccabi  συνέχισε να μη βρίσκει σουτ από την περιφέρεια, όμως και η Partizan  ήταν αναποτελεσματική. Το 64-53 του 30′ δεν μπορούσε να ανατραπεί και ενώ οι Σέρβοι μείωσαν στους έξι (73-67), ο Brown  ήταν εκεί για το κρίσιμο σουτ του 80-71 που έκρινε τον αγώνα.

Πρώτος scorer για την Maccabi ήταν ο Lorezo Brown και ο Bonzie Colson με 19 πόντους  έκαστος ενώ για την Partizan ο Kevin Punter με 22 πόντους (4/6 δίποντα, 3.5 τρίποντα και 5/5 βολές), 2 rebounds, 3 assists και 5/5 βολές). O Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 2 πόντους με (1/2 δίποντα), 3 rebounds και 1 κλέψιμο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πάντερ, Μάικιτς, Παστούσιακ

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-39, 64-53, 90-81

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική η Μακάμπι θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (13/1 στις 21:00), ενώ η Παρτίζαν θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (13/1 στις 21:30)