Στην επιστροφή του Obradovic στην έδρα της Fenerbahce  ως αντίπαλος προπονητής στην Partizan για πρώτη φορά από τότε που αποχώρησε από τον τουρκικό σύλλογο, γνώρισε θερμή υποδοχή  και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη κερδίζοντας 72-73.

Στην πρώτη περίοδο οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Fenerbahce να προηγείται για 3 πόντους (19-16) με τη μεγαλύτερη διαφορά να καταγράφεται το +5 (17-12) για την τουρκική ομάδα. Στη δεύτερη περίοδο η Partizan με ένα σερί 0-7 πέρασε μπροστά 19-23. Η Fener αντέδρασε και με ένα δικό της σερί ισοφάρισε 24-24 με ένα τρίποντο του Wilbekin να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους 27-24 6 λεπτά πριν το τέλος της 2ης περιόδου. Οι 2 ομάδες ήταν άστοχες με την Partizan να παίρνει προβάδισμα 2 πόντων 29-31 αλλά την Fener να αντιδρά και να προηγείται 37-33 στο τέλος της 2ης περιόδου μετά από τάπα του Punter στον Guduric.

Η Fenerbache στο ημίχρονο είχε 11/17 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 3/5 βολές, 19 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και  7 λάθη με τον Dyshawn Pierre να έχει 11 πόντους (4/5 σουτ), 3 rebound και 1 κλέψιμο. Ο Νίκος Καλάθης είχε 4 πόντους (2/2 σουτ), 5 rebound και 2 assist.

Η Partizan στο ημίχρονο είχε 6/16 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 12/17 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1μπλοκ και  4 λάθη με τον Kevin Punter να έχει 8 πόντους, 2 rebound και 1 κλέψιμο. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 2 πόντους με 1/2 σουτ, 3 rebound και 1 assist.

Το 30 δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Fenerbahce να προηγείται με 8 πόντους (45-37)  7 λεπτά πριν το τέλος και την Partizan να παίρνει timeout. Ωστόσο αυτό δεν άλλαξε την επιθετική ευστοχία της Fener με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 11 πόντων 49-38. Η Parizan μείωσε στους 7 πόντους 49-42 και 55-48 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της 3ης περιόδου.  H περίοδος έκλεισε στο 57-51 ύστερα από  2 ζευγάρια ελεύθερων βολών για την Partizan.  Στην 4η περίοδο οι 2 ομάδες ήταν άστοχες με την Partizan να βρίσκει σκορ και να μειώνει την ψαλίδα στο  1 καλάθι (59-57) με την Fenerbahce να καλεί timeout. Μετά το timeout η εικόνα της Fener δεν άλλαξε με την Partizan να προηγείται 59-60. στα μισά της περιόδου. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι ισόπαλες 66 -66 70-70 και 72-72 1 λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού. Με το 4ο foul του Wilbekin ο Avramovic με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 72-73. Η Fenerbache έκανε λάθος στήν επίθεση με λάθος επαναφορα απο τον Καλάθη και κλέψιμο του Παπαπετρου με τον Έλληνα forward να αστοχεί σε ελεύθερες βολες και το παιχνίδι  κάπου εκει τελείωσε.

Πρώτο σκόρερ για την Fenerbahce ήταν ο Wilbekin με 14 πόντους (4/8 τρίποντα)ενώ για την Partizan ξεχωρισε ο Lesort με 2 πόντους και 4 rebound.

Στη μάχη των Ελλήνων ο Νίκος Καλάθης είχε 11 πόντους, 7 rebound και 7 assist αλλά έκανε το μοιραίο λάθος για την ομάδα του. Αντίθετα ο Παπαπέτρου ειχε 5 πόντους, 6 rebound, 1 assist και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-33, 57-51, 72-73

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Πέρεθ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/34 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 14/20 βολές, 33 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 19/42 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 23/34 βολές, 38 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα παίξει στην Μπολόνια απέναντι στη Βίρτους (30/12, 21:30), ενώ η Παρτίζαν θα υποδεχτεί την Μπάγερν Μονάχου (29/12, 21:30).

Tα highlights της αναμέτρησης

Η Maccabi χάρη σε μια εξαιρετική  4η περιόδο καταφέρε να ανατρέψει το -11 του πρώτου ημιχρόνου και να κερδίσει 70-83 την ALBA Berlin. 12η συνεχόμενη ήττα για τη Γερμανική ομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Alba να παίρνει ένα προβάδισμα 5 πόντων 13-8 αλλά με την Maccabi να μειώνει στον ένα πόντο 15-16 μέχρι οι Γερμανοί να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να προηγούνται 21 19 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη 2η περίοδο η Maccabi το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει 2 φορές 32-32 και 34-34 με την ALBA να τρέχει ένα σερί 10-2 και να κλείνει το ημίχρονο στο +7 47-40.

Η Άλμπα Βερολίνου στο πρώτο ημίχρονο είχε 9/13 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 11/13 βολές, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και  6 λάθη.

Η Μακάμπι στο πρώτο ημίχρονο είχε 11/24 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και  7 λάθη

Στην 3η περίοδο η ALBA αύξησε τη διαφορά στους 11 πόντους (51-40) με την Maccabi να τρέχει ένα σερί 1-9 και να μειώνει στους 3 πόντους (52-49) με την Alba να ανεβάζει τη διαφορά στους 9 (60-51). Ωστόσο η Maccabi συνήλθε και άρχισε σταδιακά να μειώνει 62-56 και 63-58 και 63-61 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στην 4η περίοδο η ALBA διατηρούσε το προβάδισμα των 2 πόντων (65-63) καθώς και οι 2 ομάδες ήταν άστοχες στην επίθεση. Στα μισά της 4ης περιόδου το σκόρ ήταν ισόπαλο 65-65. Από εκεί και πέρα η Maccabi τρέχοντας ένα σερί 0-11 πέρασε μπροστά 65-74 3 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το σερί της Μακάμπι συνεχίστηκε με το σκόρ να πηγαίνει στο 65-81. Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό σκόρ να είναι 70-83.

Πρώτος σκόρερ για την Maccabi  ήταν ο Jarell Martin με 21 πόντους, και 7 rebound ενώ για την Alba πρώτος σκόρερ  ήταν ο Maodo Lo με 16 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Γιαβόρ, Ντραγκόγιεβιτς

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-40, 63-61, 70-83

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 15/29 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 13/19 βολές, 34 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 19/40 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 12/14 βολές, 39 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική η Άλμπα θα παίξει στο Αστρομπάλ απέναντι στη Βιλερμπάν (30/12, 21:00), ενώ η Μακάμπι θα υποδεχτεί στο Ισραήλ την Εφές (29/12, 21:05).