Με πρωταγωνιστή τον Άντερσον η Ζαλγκίρις αν και πήγε να “αυτοκτονήσει” στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ούνικς και με την νίκης της επι της Σάσαρι με 80-79 προκρίθηκε στην επόμενη φάση της Euroleague! Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξ ολοκλήρου υπό τον έλεγχο των γηπεδούχων, οι οποίοι έδειχναν να “καθαριζουν” τον αγώνα καθώς διατηρούσαν διψήφιες διαφορές και στα δυο δεκάλεπτα (29-18 και 49-37 αντίστοιχα). Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε άρδην, αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν δυναμική επαναφορά και η 3η περίοδος έκλεισε με το λειψό 62-60. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο έγινε το “έλα να δεις”! Η Σάσαρι αποδίδοντας εξαιρετικά πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι και έδειξε πως είχε το πρώτο λόγο για το παιχνίδι (70-77 στο 37′). Παρόλα αυτά, η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε ψυχικά αποθέματα πλησιάζοντας στο σκορ και χάρη στον Άντερσον που σημείωσε γκολ-φάουλ στα 3” πριν το τέλος πανηγύρισε την μεγάλη νίκη-πρόκριση. Οι Λιθουανοί θα βρεθούν στον όμιλο του Παναθηναϊκού. Κορυφαίος για τους νικητές -ποιός άλλος- ο Τζέημς Άντερσον με 26 πόντους, ενώ απο πλευράς Ιταλών οι 14 πόντοι του Κέσα δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 29-18, 49-37, 62-60, 80-79

Ζαλγκίρις (Κραπίκας): Τσέρι, Λεκαβίτσιους 10 (2), Γκουντάιτις 3, Καρινιάουσκας 4, Σονγκάιλα 13, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 9, Γιαφτόκας 8, Μιλάκνις 5 (1), Άντερσον 26 (5), Ουλανόβας 2.

Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 11 (3), Σόσα 10 (1), Φορμέντι 5 (1), Ντεβέκι 3, Λαβάλ 8, Κέσα 14 (3), Ντάισον 7, Σακέτι 5 (1), Μποντζ 8, Βανούτσο, Τόντιτς 8 (1