Τι και αν βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ από την 1η περίοδο; Τι και αν η Armani Milano προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους; Ο Παναθηναϊκός με έναν τρομερό Dwayne Bacon να τον οδηγεί με 30+ πόντους έφτασε σε μια φοβερή ανατροπή κόντρα στους Ιταλούς επικρατώντας με 90-77 στο ΟΑΚΑ για την 12η στροφή της φετινής EuroLeague -ανεβαίνοντας πια στο 6-6 με την τέταρτη νίκη του στα τελευταία πέντε ματς!

Όσο στραβά θα μπορούσαν να πάνε τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στην 1η περίοδο πήγαν, με το τριφύλλι -σε ακόμα μια πολύ κακή εκκίνηση στο ΟΑΚΑ φέτος- να είναι εξαιρετικά μέτριο σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκορ σταθερά αλλά και με μεγάλες αποστάσεις αναλογικά με το χρονικό διάστημα (11-16 στο 8′, 13-22 στο 10′).
Μάλιστα, εκτός του ότι δεν κατάφερε να βρει ποτέ λύσεις στην αποτελεσματικότητα των Davis και Μήτρου Λονγκ (11 πόντοι αθροιστικά), ο ΠΑΟ τα έσπασε στην 1η περίοδο με 14 πόντους σε 20 κατοχές, με το 5-14 σουτ εντός πεδιάς, τα 1-5 τρίποντα και φυσικά τα 5 λάθη να μιλούν από μόνα τους…

Aκόμα και αν μπήκε στη 2η περίοδο όπως έπαιξε και στην 1η -τραγικά δηλαδή-, δίνοντας την ευκαιρία στην ιταλική αρμάδα να ξεφύγει αρκετές φορές με διψήφιες αποστάσεις στον πίνακα του σκορ μέχρι και το 16ο λεπτό (με αποκορύφωμα το +14 στα μέσα του δεκαλέπτου), με κύριο πρωτεργάτη τον Bacon για ακόμα μια αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει τα πατήματά του επιθετικά χάρις το ένστικτο του Αμερικανού σκόρερ, ο οποίος με 14 πόντους μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους οδήγησε την ελληνική ομάδα ένα βήμα πριν την ολική ανατροπή.
Για την ακρίβεια, ο ΠΑΟ μίλησε δις στους έξι πόντους και επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι, ωστόσο η τραγική του επίδοση από την περίμετρο (2-14 τρίποντα γενικά, 1-9 τρίποντα στην 2η περίοδο) και η εν γένει στασιμότητα στα της επίθεσης σύντομα έφεραν την πιο μυαλωμένη Armani (11 ασίστ σε 15 καλάθια) τη δυνατότητα να ξεφύγει και πάλι κλείνοντας στο +9 (33-42) το πρώτο μέρος.

Δυστυχώς για την ομάδα του Radonjic, η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε σε τρομερά επίπεδα και στην 3η περίοδο, με την απουσία του playmaker Wolters να είναι κάτι περισσότερο από αισθητή. Ουσιαστικά, ο ΠΑΟ τα έσπασε και πάλι με 4-11 σουτ και 0-3 τρίποντα μέχρι και το 27ο λεπτό και κολλώντας στους μόλις 42 πόντους μέχρι και αυτό το διάστημα φυσικά δε θα μπορούσε να απαιτεί κάτι περισσότερο από ένα παιχνίδι κόντρα στους Ιταλούς, που έμοαιζαν εξαιρετικά ήρεμοι και λογικοί σήμερα με 15 ασίστ σε 21 καλάθια.
Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μέχρι και το 28′ όχι απλά ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ αλλά είχαν επεκτείνει και το προβάδισμά τους στους 15 πόντους (42-57) μοιάζοντας να βρίσκονται κοντά στην πρώτη τους νίκη από τις 20 Οκτωβρίου στην EuroLeague (7 σερί ήττες μέχρι σήμερα). Ο Παναθηναϊκός όμως, με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Lee και Ponitka αλλά και ένα ακόμα καλάθι του Bacon κατάφερε να μειώσει μέσα σε ένα λεπτό στους 7 (50-57), με τον πρώτο μάλιστα με ένα ζευγάρι βολών να ρίχνει τη διαφορά ακόμα και στους 5 πόντους (52-57) λίγο αργότερα!

Αυτό σηματοδότησε μια ριζική αλλαγή σκηνικού στο ΟΑΚΑ, ακόμα μια, με τους γηπεδούχους να γυρίζουν με την αύρα των οπαδών τους το παιχνίδι μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (63-64) χάρις σε ένα μεγάλο επί μέρους σκορ της τάξης του 9-0 από το 32′ μέχρι και το 34′!

Δυστυχώς όμως, η ομάδα του Messina βρήκε τα πάνω της ψυχολογικά με δύο σερί τρίποντα των Hall και Davies και πήρε κεφάλι 6 πόντων (64-70) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο… Οι Lee και Bacon όμως συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και έφεραν τον Παναθηναϊκό και πάλι σε απόσταση βολής με πέντε γρήγορους και διαδοχικούς πόντους -με τον Αμερικανό μάλιστα με ένα δικό του τρίποντο να φέρνει την ελληνική ομάδα στο -2 (70-72) 1.5 πριν το φινάλε! Μάλιστα, ο Παπαγιάννης από κοντά ισοφάρισε 8″ πριν το φινάλε σε 72-72 μετά από ασίστ του Lee έπειτα συνεχόμενα άστοχα σουτ και από τις δύο πλευρές και έφερε τον Παναθηναϊκό ένα βήμα πριν την ολική ανατροπή!

Το τριφύλλι είχε δε την ευκαιρία να… κλέψει το ματς με την τελευταία επίθεση στην κατοχή του (κέρδισε επιθετικό φάουλ ο Καλαϊτζάκης από τον Luwawu Cabarrot), αλλά ο Bacon αστόχησε στην εκπνοή, με το ματς να οδηγείται στην παράταση!

Ο Bacon ήταν ασταμάτητος όμως και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον πρώην άσο του ΝΒΑ να πετυχαίνει ακόμα τέσσερις πόντους μέχρι και το 43′ και να φέρνει τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ από το 6-4 των πρώτων λεπτών (78-75) φτάνοντας πια τους 28 πόντους! Στη συνέχεια, και μετά από ένα νέο επιθετικό φάουλ της Armani με πρωταγωνιστή τον Ponitka (αρχικά είχε δοθεί φάουλ στον Πολωνό, κάτι που θα τον έθετε με 5 φάουλ εκτός αγώνα), ο Lee με ένα ακόμα εύστοχο ζευγάρι βολών έκανε το 80-75 01:17 πριν το φινάλε -με τον Bacon με ακόμα ένα τεράστιο τρίποντο να καθαρίζει το ματς λίγο αργότερα!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72

Η παράταση: 90-77

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.