Κρίμα και άδικο! Ο Παναθηναϊκός (1-3) επέστρεψε από το -18 κόντρα στη Monaco (3-1) χάρις έναν τρομερό μέχρι και την 3η περίοδο Derrick Williams, αλλά τα μπασκετικά όργια του Mike James και τα πάρα πολλά λάθη του στην επίθεση του στέρησαν μια μεγάλη νίκη-ανατροπή κόντρα στους Γάλλους, από τους οποίους και εν τέλει λύγισε στο ΟΑΚΑ με 80-83!

Τα πρώτα λεπτά της συνάντησης ήταν ένα ιδιαίτερα μεγάλο ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό, αν και ζορίστηκε και πάλι επιθετικά, να έχει τρομερή όρεξη στην άμυνα με τους Καλαϊτζάκη και Lee να κάνουν δύσκολη τη ζωή του Mike James στην 1η περίοδο. Μάλιστα, με αρκετές φάσεις από την άμυνα στην επίθεση αλλά και τον Williams πολύ ενεργό στην αντίπαλη ρακέτα, οι γηπεδούχοι μέχρι και το 5ο περίπου λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ φρακάροντας τους Γάλλους στους μόλις 8 πόντους.
Από εκείνο το σημείο όμως και μετά, όλα άλλαξαν, με τη Monaco βρίσκοντας αρχικά ψυχολογία με τα μεγάλα καλάθια των James και Okobo και εν συνεχεία εκμεταλλευόμενη την τραγική εικόνα του τριφυλλιού επιθετικά (2-13 σουτ, 1-5 τρίποντα, 4 λάθη για 1 ασίστ) έτρεξε ένα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ 2-19 επί μέρους σκορ και μετατρέποντας το 9-8 σε 11-29 στο 10′ απέκτησε από νωρίς ένα τεράστιο πλεονέκτημα στο παρκέ του ΟΑΚΑ…
Οι Γάλλοι δεν έκαναν κάτι συγκλονιστικό αλλά με απλό, σωστό και μεθοδευμένο μπάσκετ δίχως υπερβολές έβρισκαν τις κατάλληλες επιλογές στην επίθεση κόντρα σε έναν Παναθηναϊκό που έμοιαζε να μη μπορεί να κάνει τίποτα σωστά από τη στιγμή που βγήκε από το παρκέ ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης -με τους 29 πόντους σε 22 μόλις κατοχές να αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Η αλήθεια είναι πως στην 2η περίοδο ο ΠΑΟ έβγαλε αντίδραση και ανέκτησε και πάλι την ενέργειά του στα μετόπισθεν, την ίδια στιγμή που στα της επίθεσης με την παρουσία του Μαντζούκα στην αριστερή γωνία και τον Grigonis να βρίσκει σε ορισμένες περιπτώσεις το χέρι του βρήκε λύσεις και μείωσε ακόμα και στους 10 πόντους (21-31). Ωστόσο, τα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λάθη του (8 στην 2η περίοδο) και οι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ πόντοι των Γάλλων εξ αυτών έδωσαν στους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να βρίσκονται σταθερά σε διψήφιες αποστάσεις σε μια περίοδο όπου τα… έσπασαν στο σετ παιχνίδι με 3-16 σουτ και 0-4 τρίποντα.
Το τριφύλλι όμως χάρις σε μια πολύ όμορφη spin off κίνηση του Ponitka και ένα corner 3 από τον Lee λίγα δευτερόλεπτα αργότερα μείωσε μετά από πολλή ώρα σε μονοψήφια κύματα την απόσταση μειώνοντας σε 26-35 2.5 περίπου λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους -με τα χαμηλά σχήματα με τον Williams στο 5 να βάζουν δύσκολα στη Monaco και να γυρίζουν τον διακόπτη του μομέντουμ άμεσα για την ελληνική ομάδα. Μάλιστα, με τον Αμερικανό να καρφώνει σε νεκρό χρόνο μετά από μια ακόμα πετυχημένη άμυνα του Παναθηναϊκού στον Loyd, το τριφύλλι έκλεισε το πρώτο μέρος στο -6 (34-40) γυρνώντας τούμπα ένα ματς που μέχρι και πριν από μερικά λεπτά έμοιαζε χαμένο!

Το δεύτερο ημίχρονο εκκίνησε με τον μέχρι πρότινος υποψήφιο απόντα Williams να σκοράρει δις από το τρίποντο και να μειώνει στο καλάθι για τον ΠΑΟ (40-42) μόλις 1.5 λεπτό μετά την έναρξη της 3ης περιόδου, με τον Grigonis ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση να δίνει πίσω ένα τρίποντο στους Γάλλους δίνοντας γκολ φάουλ στον Diallo την ίδια στιγμή που χρεώθηκε και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία του μετά από ενδεχόμενο επιθετικό φάουλ στην επαφή με τον πρώην άσο του Λαυρίου αλλά και του Παναθηναϊκού.
Ο Williams ωστόσο ήταν ΚΑΥΤΟΣ και με δύο ακόμα τρίποντα (το ένα γκολ φάουλ) έφτασε τους 15 σερί πόντους για τους γηπεδούχους και μείωσε στον πόντο στο 24′ με το φοβερό του τετράποντο (49-50) βάζοντας… φωτιά στο ΟΑΚΑ -με τον Αμερικανό μάλιστα να ισοφαρίζει με 1-2 βολές στη συνέχεια σε 50-50!
Από το… πουθενά ωστόσο ο James απέδειξε γιατί είναι ο James και με έξι πόντους σε ούτε 30 δευτερόλεπτα (τρίποντο, λάθος του Παναθηναϊκού στην επαναφορά, γκολ φάουλ) και έφερε την ομάδα του άμεσα στο +6 (50-56) σε μια περίοδο όπου δε… βλεπόταν επιθετικά.
Με την επάνοδο του Williams στο παρκέ και τη θέση 5 όμως, ο small ball Παναθηναϊκός επέστρεψε πολύ γρήγορα στο ματς με ένα drive του Lee, μια ωραία κυκλοφορία που βρήκε ελεύθερο corner 3 με τον Μποχωρίδη και ένα fadeaway σουτ του Αμερικανού, ο οποίος στην κορυφαία βραδιά της καριέρας του (28 πόντοι/20 στην 3η περίοδο) έφερε τον ΠΑΟ μπροστά στο σκορ με 59-58 -πριν ο Okobo επαναφέρει την κυριαρχία των Γάλλων στον πίνακα του σκορ με 2-2 βολές στο φινάλε της 3ης.

Αχ αυτά τα λάθη… Αν και πέρασε με το καλημέρα της 4ης περιόδου μπροστά στο σκορ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε τον χαβά των φάουλ και δίνοντας δύο νέες κατοχές από το πουθενά στους φιλοξενούμενους βρέθηκε ξαφνικά στο -5 (61-66) με δύο σερί καλάθια του Okobo. Σύντομα όμως ο πολύ σκληρός για να πεθάνει έτσι απλά ΠΑΟ ισοφάρισε με συνεχόμενους πόντους του Ponitka, με τον Gudaitis να ρολάρει στη συνέχεια τρομερά πάνω στο κορμί του Hall και με ένα ωραίο shake να ισοφαρίζει σε 68-69 πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ο James όμως, δεν είχε… σεβασμό στο παρελθόν και με ένα τρομερά δύσκολο γκολ φάουλ στην επόμενη φάση έφερε τους Γάλλους και πάλι μπροστά με τρεις πόντους (68-71), με τον Αμερικανό να μοιάζει ανίκητος κόντρα στον Lee, που δε μπορούσε με τίποτα να τον περιορίσει… Μάλιστα, ο James με ένα τρίποντο αλλά και δύο βολές έφερε την Monaco στο +6 (70-76) 1.5 περίπου λεπτό πριν το τέλος, με την αρρυθμία του Παναθηναϊκού στην επίθεση (2.5 λεπτά χωρίς καλάθι) να δείχνει πως θα κρίνει εν ολίγοις το ματς στο φινάλε…
Ο Παναθηναϊκός ωστόσο, πήρε και πάλι ώθηση από την αμυντική του συνέπεια και χάρις σε ένα κλέψιμο του Ponitka αλλά και ένα coast to coast του Grigonis έπειτα από δικό του ριμπάουντ κατόρθωσε να μειώσει στο καλάθι (74-76) 49” πριν το τέλος! Ο Hall όμως, από κοντά με 26” στο ρολόι υπέγραψε τη νίκη των φιλοξενούμενων στο ΟΑΚΑ, οι οποίοι ανέβηκαν πια στο 3-1.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.