Με ένα τεράστιο τρίποντο του Goss στα 24,8” πριν την λήξη του αγώνα, η Real Madrid επικράτησε επί της πληγωμένης από τις απουσίες Partizan (απουσίαζαν οι Lessort και Punter) στην καυτή Stark Arena, με συνέπεια να κάνει το 2-1 στην σειρά και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Final 4. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο απίστευτος Tavares με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ τρομερός ήταν και ο clutch Goss με 22 πόντους. Στην αντίπερα όχθη οι πρώτοι σκόρερ των Σέρβων ήταν οι LeDay και Smailagic με 15 πόντους έκαστος, ωστόσο δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να αποσωβήσουν την ήττα.

Η “λάβα” της Stark Arena είχε κάψει από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα τους Ισπανούς, που βρέθηκαν να χάνουν με 12-0 μόλις στα πρώτα 2,5 λεπτά της αναμέτρησης. Πάντως η ομάδα του Chus Mateo κατάφερε να συνέλθει προσωρινά από αυτό το μεγάλο σοκ και πλησίασε στους τέσσερις πόντους (15-11), ωστόσο οι “ασπρόμαυροι” συνέχισαν να τα βάζουν από παντού και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 (32-19). Η ομάδα του Obradovic δεν έκοψε καθόλου ταχύτητα και βρέθηκε στο +15 (41-26), ωστόσο στα επόμενα λεπτά χρησιμοποίησε το second unit, κάτι το οποίο οι “Μερένγκες” εκμεταλλεύτηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό και με αυτόν τον τρόπο μείωσαν στους τέσσερις (41-37). Mάλιστα η “Βασίλισσα” δεν περιορίστηκε εκεί και έφερε το ματς ακόμη και στον πόντο (46-45), ενώ οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο -3 (48-45).

Με πρωταγωνιστή τον Williams – Goss το σύνολο του Μateo έγραψε το 50-49, ενώ με τρίποντο του Hezonja στον αιφνιδιασμό προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς (53-54). Οι άμυνες είχαν γίνει πιο σφιχτές και το παιχνίδι πλέον είχε αποκτήσει για τα καλά τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα έπειτα από τρίποντο (58-58). Η ζώνη της Real Madrid έκανε την διαφορά, αφού “εγκλώβισε” την Partizan και παράλληλα βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να πάρει αέρα πέντε πόντων (58-63) και τελικά να πάει στην τελική ευθεία του αγώνα στο +3 (63-66). Οι Σέρβοι πραγματοποίησαν ένα μικρό ξέσπασμα (5-0) και ισοφάρισαν πάλι το ματς (68-68).

Το σκηνικό παρέμεινε όμοιο κι απαράλλαχτο και στα επόμενα λεπτά της συνάντησης (72-72), ενώ μετά από πολλή ώρα το σύνολο του Obradovic προσπέρασε έπειτα από τρίποντη – βόμβα του Nunnaly (77-75). Tο παιχνίδι ήταν για άλλη μία φορά ήταν στην απόλυτη ισορροπία (77-77), με τον παράγοντα χ του δεύτερου μέρους Williams – Goss να πετυχαίνει ένα τεράστιο σουτ και να διαμορφώνει το 77-80 στα 24,8” πριν την λήξη. Στην επόμενη κατοχή ο ζεστός Nunnaly αστόχησε σε τρίποντο και ο Hezonja πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και έκανε το 77-82. Ο LeDay με ένα τυχερό σουτ έκανε το 80-82 στα 3,4”, αλλά στην συνέχεια οι Σέρβοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το λάθος της Real και ηττήθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82