O Ολυμπιακός ήταν άχρωμος, άνευρος, δεν έδειξε τον καλό εαυτό που είχε δείξει την περασμένη Τετάρτη στο «διπλό» επί της Valencia κι από τους παίκτες του μόνο ο Sasha Vezenov στάθηκε πραγματικά στο ύψος του. Μετά απ’ όλα αυτά δεν γινόταν να κερδίσει την «βασίλισσα» μέσα στο παλάτι της και έτσι ηττήθηκε με 72-63 από την Real.

Ο Ολυμπιακός πήγε έτσι στο 15-18, ενώ η Real, που πριν το αποψινό ματς μετρούσε 3 ήττες σε 4 ματς, πήγε στο 19-14.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν 42,1% στα δίποντα (16/38) και 31,8% στα τρίποντα (είχαν συνολικά 7/22, αλλά στο δεύτερο μέρος είχαν 6/14 έναντι 1/8 στο πρώτο). Έχασαν οριακά τη μάχη των ριμπάουντ (32-33), αλλά είχαν 9 επιθετικά, έναντι 6 της Real. Είχαν 11 κλεψίματα. Από την άλλη, όμως, έκαναν συνολικά 17 λάθη, έναντι 14 ασίστ. Βέβαια και η Real έκανε λάθη (18 έναντι 12 ασίστ) και μάλιστα ο Ολυμπιακός βρήκε 24π. απ’ αυτά.

Από τον Ολυμπιακό μόνο ο Sasha Vezenkov έκανε εξαιρετικό ματς (22π, με 3/5τριπ.) και ήταν και μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Λαρεντζάκης (7π. 7ριμπ., 1ασ.), Σπανούλης (7π., 3ασ.) προσπάθησαν κάπως. Ο Σλούκας έμεινε στα ρηχά (5π., 5ασ., 4λαθ.).

Από την Real κορυφαίος ήταν ο Tavares (15π., 8ριμπ., 1ασ., 4κλεψ., 2κοψ.).

Χωρίς Laso η Real

H Real έπαιξε απέναντι στον Ολυμπιακό, χωρίς να έχει τον Pablo Laso στον πάγκο της. Ο κόουτς των Μαδριλένων ήταν τιμωρημένος με 1 αγωνιστική από τον αθλητικό δικαστή της Euroleague για τα όσα… έσυρε κατά των διαιτητών στον αγώνα με την Efes. Η Real είχε κάνει έφεση, η οποία απορρίφθηκε σήμερα και έτσι ο Laso έμεινε «εκτός» του αγώνα και την ομάδα κοουτσάρισε ο συνεργάτης του Βάσκου, ο Jesus Mateo.

Το ματς

O Ολυμπιακός είχε θέματα στην επίθεση στο ξεκίνημα, καθώς η πιεστική άμυνα της Real, τον αποσυντόνισε. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-2 με τον Πρίντεζη στο 2΄.06΄΄ και στη συνέχεια βραχυκύκλωσαν τελείως και η Real έκανε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 9-2 στο 4΄.45΄΄.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το δεύτερο καλάθι του στο 5΄.57΄΄ με τον Jenkins (9-4).

Δεν αντιδρούσε βρέθηκε στο -10

H Real δεν έκοψε ταχύτητα, ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει, δεν έπαιζε άμυνα, δεν έβαζε τα τρίποντα, δεν μπορούσε να βρει εύκολα σκορ κοντά στο καλάθι, ελέω της παρουσίας του γίγαντα Tavares .

H Real κυριάρχησε και στη συνέχεια, έχοντας ως ηγέτη στην επίθεση τον Deck (10π. στην 1η περίοδο με 5/5διπ). Στο 7΄.54΄΄ η ισπανική ομάδα πήγε στο +8 (14-6) και στο 9΄.32΄΄ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (18-8).

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 20-11 με τον Ολυμπιακό να έχει ηγέτη τον Πρίντεζη και να έχει 5/12διπ., 0/4 τρίποντα, να έχει 3 ασίστ και 5 λάθη. Τα μόνα καλά ήταν τα 4 κλεψίματα, τα 4 επιθετικά, έναντι 1 της Real και το «Χ» συνολικά στην μάχη των ριμπάουντ (9-9).

Ξεκίνησε καλά, αλλά κόλλησε και βρέθηκε στο -12

Στην 2η περίοδο το σχήμα με Vezenkov στο «4» και Ellis στο «5» λειτούργησε στην επίθεση και ο Ολυμπιακός μείωσε στους 6 πόντους (22-16 στο 11΄.36΄΄).

Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση και μέσα σε όλα οι Ισπανοί άρχισαν να παίρνουν και επιθετικά ριμπάουντ.

H Real απάντησε αμέσως με ένα τρίποντο του Abalde και ένα δίποντο του Tavares και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 11 πόντους (27-16 στο 12΄.59΄΄).

Το σχήμα του Μπαρτζώκα με Σπανούλη, Λαρεντζάκη, McKissc, Jean-Charles, Ellis, έδειξε να ξεκολλάει τον Ολυμπιακό, που κατέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (27-20 στο 14΄.11΄΄).

Ο Carrroll όμως, με τι άλλο από ένα τρίποντο ξαναπήγε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (30-20 στο 14΄.52΄΄) και στο 18΄.50΄΄ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 12 πόντους (36-24). Το ημίχρονο έληξε τελικά 36-26.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε κάκιστα ποσοστά σε δίποντα (37,5% – 9/24) και τρίποντα (12,5% – 1/8) και αυτό δικαιολογεί τους μόλις 26 πόντους που έβαλε. Επίσης έχασε τα ριμπάουντ (15 με 5 επιθετικά, έναντι 21 με 5 επιθετικά, εκ των οποίων τα 4 στην 2η περίοδο), είχε 8 λάθη, έναντι 7 ασίστ.

Στα «θετικά» του όμως, ήταν τα 6 κλεψίματα, οι 13π. που πήρε από τα λάθη της Real (εκείνη πήρε 5) και οι 6π. από δεύτερες ευκαιρίες (η Real είχε 2).

Από την άλλη η άμυνά του μπορεί να είχε κάποια θέματα ανά διαστήματα, αλλά συνολικά κράτησε την ισπανική ομάδα στους 36π.

Στην άλλη πλευρά οι Ισπανοί είχαν μεν 62,5% στα δίποντα (10/16), αλλά είχαν μόλις 3/12τριπ. (25%), έδωσαν μόλις 5 ασίστ και έκαναν 10 λάθη.

Ανέβασε την διαφορά στους 16π. η «βασίλισσα»

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός άρχισε να κολλάει και στην άμυνα και στην επίθεση, όπου δεν πήγαινε προς τα μέσα καθώς εκεί υπήρχε ο θηριώδης Tavares. Η ομάδα έτσι επέμενε να σουτάρει από τα 6.75μ., αλλά τα έσπασε, καθώς είχε 1/7τριπ.

Από την άλλη η Real είχε τον έλεγχο, άρχισε να βάζει και τα τρίποντα (ξεκίνησε με 3/6) και ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 16 πόντους (49-33 στο 27΄.31΄΄) και η 3η περίοδο έληξε τελικά 53-38.

Στο -17 ο Ολυμπιακός

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, οι ομάδες είχαν την ίδια εικόνα που είχαν και στην 3η περίοδο με την Real να είναι η κυρίαρχος και τον Ολυμπιακό να μένει στα ρηχά και οι Ισπανοί ανέβασαν την διαφορά στους 17 πόντους (55-38 στο 30΄.34΄΄).

Έδειξε σημάδια αντίδρασης

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν κάποια σημάδια αντίδρασης, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσαν το ματς στους 11 πόντους (57-46 στο 33΄.09΄΄).

Η Real απάντησε με σερί 5-0 (62-46 στο 34΄.11΄΄), αλλά ο Ολυμπιακός ανταπάντησε με σερί 6-0 με 2 τρίποντα από Σπανούλη, Vezenkov και μείωσε στους 10 πόντους (62-52 στο 35΄.04΄΄).

Η Real, όμως, είχε και νέα απάντηση και με ένα σερί 5-0 πήγε στο +15 (67-52 στο 35΄.48΄΄).

Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε ξανά, έκανε επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσε στους 9 πόντους (69-60 στο 38΄.12΄΄ ). Μέχρι εκεί, όμως, καθώς η Real πήρε τελικά τη νίκη με 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-36, 53-38, 72-63.

REAL (Jesus Mateo): Causer 2, Fernandez 3 (1), Abalde 6 (2τριπ., 4ασ.), Laprovittola 7 (1), Reyes, Alocen 4 (1), Deck 18 (5ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Garuba 2 (5ριμπ.), Carroll 9 (1), Tavares 15 (8ριμπ., 1ασ., 4κλεψ., 2κοψ.), Thompkins 3 (1), Taylor 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1/5τριπ., 5ριμπ., 1ασ.), Σπανούλης 7 (1τριπ., 2ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Σλούκας 5 (2ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.,  4λαθ.), Vezenkov 22 (3/3βολ., 5/6διπ., 3/5τριπ., 3ριμπ.), Πρίντεζης 7 (4ριμπ., 2κλεψ.), Jean-Charles (7ριμπ.), Jenkins 2, Κουφός 2(1/9διπ., 7ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Ellis 4, McKissic 7 (1).