Η μοίρα του Ολυμπιακού έμοιαζε προδιαγεγραμμένη στη Μαδρίτη, με τα προβλήματα που κουβαλούσε και την κακή αγωνιστική κατάσταση που βρισκόταν. Όσο κι αν πάλεψε, λοιπόν, όσο κι αν προηγήθηκε (και προηγήθηκε πολύ), δεν κατόρθωσε να αλώσει τη μοναδική απόρθητη έδρα της EuroLeague, γνωρίζοντας την 4η συνεχόμενη ήττα του από τη Real με 75-67.

Ο Heurtel (20 πόντοι), ο Tavares (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ο Yabusele (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και οι… δήμιοι στα τελευταία δευτερόλεπτα, Lull και Fernandez, οδήγησαν τη Real (19-3) στην 8η σερί νίκη της και στο 12-0 στη Μαδρίτη. Για μία Real που είχε 8/33 σουτ στο 1ο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 25/67 (17/34 στο 2ο ημίχρονο) και 15 ριμπάουντ παραπάνω (42-27), κι ενώ στο 1ο μισό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες είχαν από 18 έκαστη…

Ο Sasha Vezenkov (16 πόντοι) ξεχώρισε από πλευράς Ολυμπιακού (12-9), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμα και οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (13, όλους στο 2ο ημίχρονο), ο Κώστας Σλούκας (12, τους 10 στο 1ο ημίχρονο). Οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν πάντως για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι και παραμένουν στην 6η θέση της κατάταξης.

ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ “ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟ” ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν από την αρχή ότι δεν πήγαν για τουρισμό στη Μαδρίτη. Μετά τα ισορροπημένα πρώτα 6-7 λεπτά έκαναν ένα σερί 0-9, ξέφυγαν με 15-24 στο 14’ και διεύρυναν το προβάδισμα μέχρι και τους 16 πόντους διαφορά στο 18’ (22-38), προκαλώντας… εκκωφαντική σιγή στο Wizink Center της Μαδρίτης. Κάποια στιγμή, βέβαια, η Real θα αντιδρούσε. Αυτό συνέβη στην 3η περίοδο.

Οι Μαδριλένοι “ξεκλείδωσαν” την υποδειγματική -για ένα ημίχρονο- άμυνα του Ολυμπιακού μετά την ανάπαυλα και με οδηγούς τους Heurtel, Tavares, ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι την ελάχιστη τιμή στο 30’ (50-51). Δεν έμειναν εκεί. Η ομάδα του Pablo Laso προσπέρασε για πρώτη φορά μετά την 1η περίοδο στο 31’ (53-51) και λίγο αργότερα έκανε το σκορ 55-51, “τρέχοντας” ένα σερί 9-0.

Ο Ολυμπιακός δεν κατέρρευσε πάντως. Ανέκτησε την αυτοκυριαρχία του μετά το ξέσπασμα των γηπεδούχων, έμεινε κοντά στο σκορ και στο 37’ προηγήθηκε με 62-63. Το φινάλε, πάντως, ήταν κακό. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Fernandez και Llull μετέτρεψαν το 67-65 σε 73-65 με οκτώ δευτερόλεπτα να απομένουν και έδωσαν τέλος στις ελπίδες των “ερυθρόλευκων”.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67

Real (Laso): Williams-Goss 6 (1), Causer 5 (1), Randolph 1, Heurtel 20 (1/2 βολές, 5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Fernandez 8 (2), Abalde 2, Poirier 3, Tavares 11 (9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Llull 8 (2), Yabusele 11 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 6, Ντόρσεϊ 13 (6/6 βολές, 2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Fall 8, Σλούκας 12 (1/1 βολή, 4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Martin 4, Vezenkov 16 (4/4 βολές, 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου (7 ριμπάουντ), Jean-Charles 5 (1), McKissic 3.