Σε ένα παιχνίδι συνώνυμο των παλαιότερων εποχών από πολλές απόψεις, η Real Madrid συνέχισε το «καυτό» φορμάρισμα και κόντρα στην Armani Milano, της οποίας την έδρα έκαμψε με 75-73 γλυτώνοντας στην εκπνοή από τον Delaney, ανεβαίνοντας έτσι στο 13-3 με την 5η νίκη της στα τελευταία 6 ματς της στην EuroLeague!

Η «βασίλισσα» παρά τις ηχηρές της απουσίες ήταν η απόλυτη ηγέτης της αναμέτρησης από τη δεύτερη περίοδο, όταν κατάφερε με ένα τρομακτικό 4-14 σερί να ξεφύγει μέχρι και με 10 πόντους (25-35) λίγο πριν το ημίχρονο.
Μπορεί οι Ιταλοί να ισορρόπησαν ξανά την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν… φονικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 2-10 έκανε το +4, +12 στο 34′ και πήραν διαφορά ασφαλείας στο ντέρμπι.

Στη συνέχεια όμως, η αρμάδα του coach Messina έκανε ό,τι ήταν δυνατό για να ανατρέψει την τις βάρος της κατάσταση, και με ένα επικό 11-2 λίγο έλειψε να πετύχουν μια σπουδαίων διαστάσεων ανατροπή -με τον Delaney να αστοχεί σε δύσκολο τρίποντο από τη γωνία και να αποτυγχάνει να χαρίσει μια τρομερή νίκη στους γηπεδούχους…

Για άλλη μια φορά μακριά από τη Μαδρίτη, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που έδωσαν πολλές λύσεις στους νικητές, με τους Yabusele και Causeur να είναι οι MVPs με 31 κοινούς πόντους αλλά και 6-9 τρίποντα, ενώ Llull και Rudy έδωσαν πολύτιμη ουσία με 5-11 σουτ από την περίμετρο!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 27-35, 48-55, 73-75

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.