Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε εν μέσω… μαδριλένικης θύελλας στο πρώτο μέρος και κόντεψε να γίνει φύλλο και φτερό. Βρέθηκε να χάνει ακόμα και 20 πόντους, η βραδιά φαινόταν εφιαλτική και η βαριά ήττα έδειχνε κοντά. Στην επανάληψη, όμως, οι πράσινοι ξύπνησαν κι αγρίεψαν. Πήγαν να γυρίσουν ανάποδα το ματς, μείωσαν στους 5 πόντους, αλλά η κλάση της Real μίλησε στο τέλος και η «βασίλισσα» κέρδισε με 76-66 τον Παναθηναϊκό, που μετράει 12 σερί ήττες από την ισπανική ομάδα, που είναι κακός του δαίμονας τα τελευταία χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός πήγε έτσι στο 7-14 και παρέμεινε στην ουρά της βαθμολογίας, ενώ η Real πήγε στο 14-8.

Ο Παναθηναϊκός πάντως, μπορεί να κρατήσει την εμφάνιση του δεύτερου μέρους. Το τριφύλλι έδειξε ομάδα εκεί αν και το θέμα που έχει στο «1»…. φώναζε και πάλι. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε άμυνα στο 2ο ημίχρονο, βρήκε λύσεις στην επίθεση από πολλούς… παροπλισμένους παίκτες του, όπως ο Foster, ενώ καλός στο πρώτο μέρος, αλλά και σε κάποια σημεία στην επανάληψη ήταν και ο Auguste.

Το τριφύλλι θα κρατήσει και τη νίκη στα ριμπάουντ, αλλά κυρίως θα κρατήσει τα 11 επιθετικά που πήρε. Η ομάδα είχε επίσης 48,9% στα δίποντα (22/45), αλλά μόλις 21,7% στα τρίποντα (5/23). Από την άλλη είχε 13 μόνο ασίστ, αλλά έκανε μόνο 11 λάθη, ενώ είχε και 8 κλεψίματα.

Ο Nedovic ήταν πάλι ο ηγέτης με 18 πόντους, αλλά είχε μόλις 1/6τριπ. Οι Auguste (13π., 5ριμπ., 2ασ.) και Foster (11π., 3ριμπ., 3ασ.) φώναξαν «παρών».

Από την Real μακράν ο κορυφαίος ήταν ο Deck (20π., 9ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.)

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 0/5 τρίποντα (τόσα είχε συνολικά στην πρώτη περίοδο), είχε τεράστιο θέμα με τον Tavares κάτω από το καλάθι, ενώ είχε γενικά θέμα στην ρακέτα του, λόγω της απουσίας του Παπαγιάννη. Η άμυνα του είχε κενά, ενώ ο Deck (οι πράσινοι έριχναν το βάρος στα παραδοσιακά πρώτα βιολιά της μαδριλένικης επίθεσης και ο Αργεντινός βρήκε χώρο να κάνει το παιχνίδι του) έκανε πάρτι. Από την άλλη στην επίθεση η ομάδα κολλούσε, ο Nedovic ήταν κλεισμένος και έτσι η Real προηγήθηκε με 20-8 στο 7΄.22΄΄ και το δεκάλεπτο έληξε τελικά με τον Παναθηναϊκό στο -13 (25-12).

Η Real δεν έκοψε ρυθμό ούτε στην 2η περίοδο. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να προστατεύσει την ρακέτα του, αλλά η περιφέρεια έμενε αφύλακτη και ο Causeur πήρε φωτιά έβαλε 3/3τρίποντα, ενώ είχε 11 πόντους και η διαφορά ανέβαινε συνέχεια. Στο 15΄.36΄΄ πήγε στους 19 πόντους (38-19) και στο 17΄.37΄΄ ανέβηκε στους 20 (45-25) και έκλεισε στο +22 (49-27) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος με τα 0/10 τρίποντα

Το σκορ στο 20΄(49-27) τα λέει όλα για την εικόνα των δυο ομάδων στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός είχε θέματα σε άμυνα και επίθεση, ενώ ειδικά από την γραμμή των 6,75μ. ήταν τραγωδία και είχε 0/10 τρίποντα!

Όποτε το τριφύλλι προσπαθούσε να θωρακίσει την ρακέτα του, δεχόταν τρίποντα και όποτε άπλωνε την άμυνά του είχε θέματα στο ζωγραφιστό. Ο Παναθηναϊκός είχε 6 λάθη στην πρώτη περίοδο (έναντι 5 ασίστ) και μάλιστα δέχτηκε 13π. από τα λάθη του.

Στα δίποντα πάντως δεν ήταν τραγικός και   είχε 12/26. Το μόνο που τον έδωσε κάπως ήταν τα 7 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε και η μόλις με 1 ριμπάουντ (17-18) ήττα του στον τομέα αυτό.

Η Real σκότωνε στα δίποντα (12/16 – 75%), είχε 41.7% στα τρίποντα, είχε 14 ασίστ και είχε ως «μείον» τα 8 λάθη της.

Αντίδραση Παναθηναϊκού και επιμέρους σκορ 22-9

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές. Πίεσε στην άμυνα και αποσυντόνισε την επίθεση της Real. Ο Μποχωρίδης βοήθησε στην άμυνα, ενώ συμμάζεψε οργανωτικά την ομάδα, ο Auguste έδωσε σκορ στην επίθεση (έκανε πάντως, το 4ο φάουλ στο 24΄ και πήγε στον πάγκο). Μέσα σε όλα τα τρίποντα άρχισαν πια να μπαίνουν και η ομάδα είχε 3/8 στο διάστημα αυτό.

Το τριφύλλι έτρεξε έτσι ένα επιμέρους σκορ 17-6 και μείωσε στους 11 πόντους (55-44) στο 26΄.58΄΄, αλλά δεν έκοψε ρυθμό και στο 28΄.20΄΄ κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και πήγε στο -9 (58-49) με το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού να είναι ως εκεί 22-9! Η Real, πάντως, ξύπνησε στη συνέχεια και ξαναπήγε σε διψήφια διαφορά (64-50 στο 30΄).

Άλλος Παναθηναϊκός, μείωσε στους 5 πόντους

Ο Παναθηναϊκός έδειξε και στην 4η περίοδο ότι είναι άλλη ομάδα από εκείνη του πρώτου μέρους. Μάλιστα πάτησε ακόμα πιο πολύ το γκάζι. Πίεσε στην άμυνα, αποδιοργάνωσε την Real. Στην επίθεση ο Foster βγήκε μπροστά και μαζί με τον Auguste οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και οι πράσινοι μείωσαν στους 5 πόντους (66-61 στο 34΄.12΄΄).

Τρίποντη απάντηση από τους Μαδριλένους

Η Real, όμως, συνήλθε και απάντησε με ένα σερί 6-0 από τα 6.75μ. Αρχικά ο Μαδριλένοι… μίλησαν με 1 τρίποντο από τον Abalde και στη συνέχεια ο Lull έβαλε άλλο 1 και η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφιο νούμερο και έφτασε στο +11 (72-61 στο 36΄.32΄΄). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο του Nedovic (72-64 στο 37΄.17΄΄), αλλά ο Llull έριξε άλλη μια βόμβα από τα 6.75μ. και το σκορ έγινε 74-64 στο 37΄.41΄΄  και η βασίλισσα πήρε τελικά τη νίκη με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66.

REAL (Pablo Laso): Causeur 11 (3/3τριπ.), Fernandez, Abalde 4 (1), Tyus 4, Alocen 13 (1τριπ., 4ασ.), Deck 20 (5/5βολ., 6/7διπ., 1/1τριπ., 9ριμπ., 3ασ.,1κλεψ., 4λαθ.), Garuba (4ριμπ.), Carroll 3 (1), Tavares 4 (7ριμπ.), Llull 7 (1/7τριπ.), Thompkins (7ριμπ., 5ασ.), Taylor 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Odded Kattash): Mack 4, Μποχωρίδης 5 (1τριπ., 4ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Auguste, Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Foster 11 (1τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Nedovic 18 (3/3βολ., 6/10διπ., 1/6τριπ.), White 5 (1τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Μήτογλου 5 (7ριμπ., 3κλεψ.), Bentil 2 (7ριμπ., 1ασ.), Sant-Roos.