Η Real προσγείωσε την Bayern στην Μαδρίτη. Η «βασίλισσα» «φρέναρε» τους Γερμανούς, που είχαν «κουφάνει» τους πάντες στη διοργάνωση ως τώρα, «πετούσαν» και μετρούσαν 4 σερί νίκες. Οι Μαδριλένοι κέρδισαν τους Βαυαρούς με 100-82 και πήγαν στο 2-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι πλέον στο 4-2.

H Bayern, πάντως, είχε μείνει χωρίς προπονητή με το “καλημέρα” στο 3′.36΄΄, καθώς αποβλήθηκε ο Andrea Trinchieri με 2 τεχνικές ποινές (διαμαρτυρήθηκε για μια φάση και ο Luigi Lamonica του έβγαλε κόκκινη κάρτα).

Η Real έδειξε από νωρίς τα δόντια της και προηγήθηκε με 27-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Bayern το πάλεψε με όπλο την απίστευτη κυριαρχία που είχε σε όλο το ματς στα ριμπάουντ (είχε συνολικά 36ριμπ. με 14 επιθετικά, έναντι μόλις 20 των Ισπανών) και στο ημίχρονο ήταν μόλις 4 πόντους πίσω στο σκορ (49-45).

Στην 3η περίοδο η Real είχε τον έλεγχο (70-61) και στην 4η οι Ισπανοί κυριάρχησαν, οι Γερμανοί παράτησαν το ματς σα τελευταία λεπτά και έτσι οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη με 18 πόντους.

Από την Real πρώτος σκόρερ ήταν ο Jaycee Carroll με 19 πόντους (5/5 βολές, 4/4 δίποντα,, 2/5 τρίποντα), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Trey Thompkins (16 πόντους με 3/3 βολές, 5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Στην αντίπερα όχθη κορυφαίος των Βαυαρών ήταν ο τέως παίκτης του Ολυμπιακού, Wade Baldwin (18 πόντοι με 2/2 βολές, 5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 4 λάθη), ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Jalen Reynolds (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο).

Χτύπησε ο Campazzo

Την χαρά της Real για τη νίκη επισκίασε ο τραυματισμός του Campazzo, ο οποίος αποχώρησε κουτσαίνοντας από το παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-45, 70-61, 100-82.