Με κύριο όπλο την αμυντική της συνέπεια αλλά και την αποτελεσματικότητά της στην επίθεση (54% εντός πεδιάς, 41% τρίποντο, 17 ασίστ σε 26 καλάθια), η Real Madrid δε συνάντησε ηχηρές δυσκολίες κόντρα στην ASVEL Villeurbanne και επικράτησε μάλλον εύκολα με 87-74 εκτός έδρας, ανεβαίνοντας έτσι στο 8-2 με την 3η νίκη μακριά από το σπίτι της σε 5 ματς.

Για άλλη μια φορά, τις λύσεις στους Μαδριλένους τις χάρισαν οι Γάλλοι, αφού οι Causer και Yabusele ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, μετρώντας 29 πόντους με 6-8 δίποντα και 5-8 τρίποντα μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά και 42 πόντους μέχρι το απόλυτο φινάλε!
Από κοντά κινήθηκαν και οι Tavares με 12 πόντους (4-6 σουτ), 10 ριμπάουντ και 2 τάπες, ενώ εξαίσιο all around παιχνίδι έκανε και ο Hanga με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 26 λεπτά.

Στην αντίπερα όχθη, για τους γηπεδούχους, που έτρεξαν ένα τρομερό 9-0 σερί μέχρι και το 34′ αγχώνοντας τη Βασίλισσα, μονάχα ο Okobo ήταν ικανοποιητικός με 26 πόντους (4-6 τρίποντα, 8-16 σουτ) και 6 ασίστ, με τον Jones να μένει πολύ χαμηλά (12 πόντοι με 5-15 σουτ).
Ταυτόχρονα, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε στους 2 πόντους (0-3 σουτ) και τα 3 ριμπάουντ σε 11 λεπτά, ενώ ο James Gist στους 6 πόντους (3-3 σουτ) και το 1 «σκουπίδι»

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 43-51, 54-67, 74-87

Mπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.