Η Real Madrid προηγήθηκε στο 10΄με 30-12 και στην ανάπαυλα είχε προβάδισμα 12 πόντων (51-39) απέναντι στην Monaco, που δεν μπήκε δυνατά, όπως στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις με Παναθηναϊκό και Unics Kazan.

Ωστόσο στην επανάληψη αντέδρασε, αλλά εν τέλει η «βασίλισσα» επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από το στραπάτσο στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό και επικράτησε με 94-86.

Ο James την έφτασε στα όρια της

Στην 3η περίοδο οι Μονεγάσκοι μπήκαν αποφασισμένοι να αντιδράσουν και μπροστάρης της αντεπίθεσης ήταν ο Mike James. Τελικά η ομάδα του Mitrovic έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (72-65) στο 30΄και η τελευταία περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική.

Οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν στα ίσια τη νίκη και ο Αμερικανός έκανε πράγματα και θαύματα, με την Monaco μάλιστα να ισοφαρίζει την Real στους 81 πόντους και 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ωστόσο ένα τρίποντο του Rudy Fernandez και ο σταθερός και πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 18 πόντους, Yabusele, κράτησαν την «βασίλισσα» στο ύψος της και την έφεραν στο 2-1. Για την Monaco ο James τραυματίστηκε στο 39΄, αποχώρησε υποβασταζόμενος και οι φίλαθλοι της ισπανικής ομάδας τον χειροκρότησαν, αφού τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 6 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 51-39, 72-65, 94-86