Μπορεί το παιχνίδι να φάνταζε με ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα, ωστόσο η Real Madrid επικράτησε με 70-58 της Villeurbanne, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Euroleague, χάρη στο πολύ δυνατό ξεκίνημά της στην 4η περίοδο, όπου «έχτισε» διψήφια διαφορά και τη διατήρησε με πολύ άνεση μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.

Στο 1ο πεντάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά βρήκαν ρυθμό, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 20-14 υπέρ της Real.

Και το 2ο δεκάλεπτο είχε το ίδιο τέμπο. Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους διαφορά (28-20), με τη Villeurbanne να κάνει ένα γρήγορο 5-0 και να μειώνει στους 3 (28-25). Οι Ισπανοί κατάφεραν και πάλι να προηγηθούν με 8 πόντους (36-28), με το ημίχρονο να «κλείνει» τελικά στο 36-30.

Οι φιλοξενούμενοι, με μια εξαιρετική 3η περίοδο, κατάφεραν σιγά-σιγά να «ροκανίσουν» τη μικρή διαφορά της Real και ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα ενός πόντου 2 φορές (41-42 και 46-47) και όλα αυτά δια χειρός Lighty και Chris Jones Jr. που σκόραραν τους 15 από τους 17 πόντους της Villeurbanne στην 3η περίοδο (9 και 6 αντίστοιχα). Παρά την αυξημένη απόδοση των Γάλλων σε αυτό το δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την 4η περίοδο με το σκορ στο 5147.

Εκεί η «Βασίλισσα» τα πήγε εξαιρετικά. Έφτασε τη διαφορά σε μεγάλα διψήφια πλαίσια (68-52), λόγω του ότι η Villeurbanne στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου δυσκολευόταν πολύ να βάλει τη μπάλα στο καλάθι, απόρρια της καλής άμυνας των Ισπανών.

Διαιτητές: Radovic, Rocha, Peerandi
Δεκάλεπτα: 20-14, 36-30, 51-47, 70-58

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.