Η Valencia έκανε σκόνη και θρύψαλα το παλάτι της Real και έριξε την «βασίλισσα» από τον θρόνο της. H Valencia άλωσε το «Wizink Center», πήρε τη νίκη με 93-77 και πήγε στο 2-0, ενώ οι Μαδριλένοι δεν έχουν σταυρώσει ακόμα νίκη και το κοντέρ τους γράφει ως τώρα  0-2.

H Real ήταν στο γήπεδο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Κι εκεί βέβαια, οι φιλοξενούμενοι της έβγαλαν το λάδι. Παρόλα αυτά όμως, οι Μαδριλένοι ήταν μπροστά στο σκορ έστω και με 2 πόντους στο 10΄ (19-17). Στη συνέχεια άρχισε να τους παίρνει η κατηφόρα. Μάλιστα όσο περνούσε ο χρόνος τόσο μεγαλύτερος ήταν ο κατήφορος.

Η Valencia έκανε ένα επιμέρους σκορ 27-20 στην δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο την βρήκε μπροστά στο σκορ με 44-39.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν έκοψαν την φόρα που είχαν, αλλά πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι στο δεύτερο μέρος. Αντίθετα η «βασίλισσα» ήταν σε άλλο γήπεδο και δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης.

Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με την Valencia να είναι στο +15 (68-53) και το ίδιο έργο παίχτηκε και στην 4η περίοδο και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα (93-77) από  το… κάστρο της «βασίλισσας».

Η Valencia είχε 47,8% στα τρίποντα, κέρδισε έστω και οριακά την μάχη των ριμπάουντ (35-34), ενώ είχε 21 ασίστ, μόνο 11 λάθη και έκανε και 11 κλεψίματα.

Στην άλλη πλευρά η Real είχε μόλις 34,5% στα τρίποντα, ενώ είχε μόλις 1 ασίστ (17) περισσότερη από τα λάθη της (16).

Από τους νικητές «ασταμάτητος» ήταν ο Dubljevic, ο οποίος «σκότωνε» από τα 6,75μ.  (24π. με 6/9τριπ., 4/4βολ., 1/3διπ.). O Tobey είχε 14π., ενώ ο Kalinic έφτασε πολύ κοντά στο double- double (10π., 8ριμπ.).

Από την Real πρώτος σκόρερ ήταν ο Tavares (είχε 15 πόντους, αλλά πήρε και 7 ριμπάουντ), ενώ ο Campazzo είχε 14π., 4ριμπ., 3ασ., 2κλεψ. αλλά και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-44, 53-68, 77-93.