Για την 30η αγωνιστική της Euroleague o Red Star Belgrade υποδέχτηκε την Baskonia. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν της Baskonia 74-63 και διατήρησαν τις όποιες μαθηματικές ελπίδες έχουν για πρόκριση στα playoffs της Euroleague. Αγωνία για τον Luca Vildoza που τραυματίστηκε.

Στο 13-17 και στην 14η θέση της βαθμολογίας της Euroleague ο Red Star Belgrade, στο 15-15 η Baskonia και στην 9η θέση της βαθμολογίας της Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με τους  Καμπάσο, Βιλντόσα, Λαζάρεβιτς, Μάρτιν και Μπέντιλ. Στο αρχικό σχήμα της Μπασκόνια βρίσκονται οι Χάουαρντ, Τόμπσον, Γκινετράιτις, Κοστέλο και Κότσαρ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Baskonia να προηγείται 0-7. Ο Red Star Belgarde μείωσε 7-11 με τον Hassan Martin να έχει 4 πόντους, 06:43 πριν το τέλος της περιόδου. Ωστόσο η Baskonia πάταγε καλύτερα στο παρκέ και κρατούσε σταθερή μια διαφορά 7 πόντων με τον Giedraitis να φτάνει τους 6 πόντους και την περίοδο να κλείνει στο +6 για την Baskonia 21-26.

Η 2η περίοδος άρχισε με τον Ερυθρό να μειώνει στους 3 (23-26) με καλάθι του Petrusev αλλά την Baskonia να τρέχει ένα 0-9 σερί και να προηγείται 23-35 07:31 πριν το τέλος της περιόδου. H διαφορά μειώθηκε στους 6 (29-35) χάρη στην πίεση που ασκούσε στην άμυνα και σε 5 προσωπικούς πόντους του Bentil. O Ερυθρός έβρισκε ρυθμό και μείωσε στον 1 πόντο (34-35) 03:44 πριν το ημίχρονο  αναγκάζοντας την Baskonia να παίρνει time-out, παίρνοντας το 2ο μέσα σε λίγα λεπτά μετά το 16ο λεπτό.

H ανομβρία της Baskonia συνεχιζόταν και ο Red Star για πρώτη φορά στο παιχνίδι προηγήθηκε 37-35 με καλάθι του Nedovic. O Marcus Howard έσπασε το ρόδι για την Baskonia μετά από 7 λεπτά βάζοντας τρίποντο και δίνοντας ξανά προβάδισμα στην Baskonia 37-38 καλώντας αυτή τη φορά time-out οι γηπεδούχοι. Με ένα δίποντο του Dobric μετά το timeout έκλεισε το ημίχρονο στο 39-38 υπέρ του Αστέρα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα στο ημίχρονο  ήταν ο Dobric με 9 πόντους (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και 1 rebound.

Για την Baskonia πρώτοι σκόρερ στο ημίχρονο ήταν ο Kotsar και ο Giedraitis με 6 πόντους έκαστος.

H 3η περίοδος άρχισε με τον Ερυθρό Αστέρα να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να κάνει ένα σερί 8-2 προηγούμενος 47-40 06:04 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Με τρίποντο του Bentil η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (50-40)  Η Baskonia μείωσε 50-43 και 55-49 προτού ο Hassan Martin με δίποντα διαμορφώσει το 57-49 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Πρόβλημα για τον Ερυθρό Αστέρα που είδε τον Luca Vildoza να  αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού και δεν θα αγωνιστεί στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο Αργεντινός γκαρντ πήγε στα αποδυτήρια

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Ερυθρό Αστέρα να ανεβάζει τη διαφορά για 1η φορά στους 11 (62-51) με τρίποντο του Nedovic 07:40 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ωστόσο η Baskonia με τον Thompson να έχει και τους 8 πόντους της ομάδας του μείωσε 62-57. Με τρίποντο του Campazzo η διαφορά πήγε στους 8 πόντους (65-57) Με 03:34 να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού ο Giedratis με δίποντο μείωσε 68-61. Ωστόσο o Ερυθρός με 2 βολές του Nedovic και 1 καλάθι του Mitrovic ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (71-61) κάτι που έκανε την Baskonia να πάρει time-out. Μετά το time-out η Baskonia μείωσε στους 8 (71-63) με καλάθι του Giedratis, ωστόσο 1 τρίποντο από  τον Nedovic εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους 74-63 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο καταπληκτικός στο 2ο ημίχρονο Nedovic με 20 πόντους (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/8 βολές) και 2 κλεψίματα.

Για την Baskonia πρώτος σκόρερ ήταν ο Darius Thompson με 15 πόντους (8 στην 4η περίοδο) 5 rebounds και 6 assists.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Ρότσα, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 39-38, 57-49, 74-63

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 31 αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχτεί τη Βαλένθια (29/03, 20:00) και η Μπασκόνια την Άλμπα (28/03, 21:30).