Πέρασε και η πρεμιέρα λοιπόν της Ευρωλίγκα και πάμε να κάνουμε τον απολογισμό. Κρατάμε τις δύο ελληνικές νίκες με το σημαντικό δύσκολο διπλό του Ολυμπιακού στην Βαλένθια, ότι δεν έσκασε μπόμπα της πρεμιέρας ειδικά όπως λέμε πουθενά, είχαμε καλό θέαμα σε αρκετά παιχνίδια και αρκετά υψηλά σκορ και ξεκίνησαν με καλές σχετικά νίκες οι Τούρκοι των Σέρβων στην έδρα τους όμως χωρίς βέβαια και να εντυπωσιάσουν. Το κλου της πρεμιέρας ήταν ο τρομερός Ερυθρός Αστέρας και βασικά οι 20000 οπαδοί στην τρελή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν!

Αγωνιστικά ξεκινώντας από τις ελληνικές ομάδες ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαίο διπλό παρά τις απουσίες του και με τον Τόμιτς υπηρεσιακό(;) τεχνικό στον πάγκο, στην Ισπανία με 71-68 με την Βαλένθια με εξαιρετικό Σπανούλη με 21π και με τον Τόμιτς να παίρνει το ματς με ένα χαμηλό σχήμα με 4αρι τον Λοζέσκι στα τελευταία λεπτά. Ο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ μπροστά σε 8000 κόσμο δεν είχε πρόβλημα αλλά δεν ενθουσίασε μέχρι το 84-77 με την πολωνική μέτρια αλλά συμπαθή Τουρόφ. Πάντως έχασε διαφορές 15π και κρατάμε ότι έπαιξε μόλις 15΄ο Διαμαντίδης ενώ ήταν πολύ καλό το δίδυμο Παππά-Γιάνκοβιτς που είναι το νέο του πρότζεκτ. Αλλά δεν άρεσε η άμυνα με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού τον Μάρτιν Κόλινς να κάνει όργια με 23π!

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν τρομερός  με 20000 κόσμο και με ένα φοβερό 29-10 στην 2η περίοδο διέλυσε (είχε και 17π! ) 76-68 την δυνατή αλλά προβληματική Γαλατά (άφαντος ο Βουγιούκας με 0 πόντους!) με τον θηριώδη(2.20μ) Μαριάνοβιτς να έχει 22π και τον μπόμπερ Ουίλιαμς περιέργως να έχει και 7 ασίστ(με 15π)! Στο ντέρμπι των ονομάτων η Μπαρτσελόνα νίκησε πολύ δύσκολα 83-81 την Μπάγερν στο καλύτερο ματς της πρεμιέρας και έδειξε ανέτοιμη. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μακάμπι έκανε περίπατο με 92-76 με την Λιμόζ με την επιστροφή Σχορτσιανίτη(πρώτη φορά φέτος) με 11π . Η Εφές του Ίβκοβιτς είχε και διαφορές 16π αλλά τελικά κέρδισε σχετικά εύκολα με 82-76 εντός την …ελληνική Ουνίξ του Πεδουλάκη(δεν παίζει ακόμα την άμυνα που θέλει η ομάδα του) και τον μετριων στο ματς αυτό Ζήση(5π)-Καιμακόγλου(6π).

Ανέτοιμη η Ρεάλ(Μπουρούσης 8π-8ρ) νίκησε δύσκολα 80-71  (έχανε 32-35 στο ημίχρονο!) την μαχητική νεανική Ζαλγκίρις με το ματς στο 75-69 στο 38′! Σε ένα χορταστικά ματς με 21τρ η πρωτάρα ρώσικη Νίζνι νίκησε στην έδρα της από -11 την επίσης πρωτάρα ιταλική Σάσαρι με 88-86 δίκαια στο τέλος πάντως. Η Μάλαγα πέρασε εύκολα με 78-63 από την χωρίς Αμερικανούς Τσεντεβίτα στην Κροατία με τον Βασιλειάδη άστοχο με 3π, ενώ η ΤΣΣΚΑ δεν ειχε πρόβλημα παρά την απουσία των Ντε Κολό-Κριάπα . Η ομάδα του Ιτούδη έσπασε το αήττητο της Άλμπα εύκολα με 84-68 με τον Τεόντοσιτς να έχει 15π,8ρ και 5ασ και τον Καούν 16π . Τέλος η Φενέρ του Ομπράντοβιτς ανέτοιμη επίσης νίκησε δύσκολα αλλά δίκαια 77-74 εντός το μαχητικό Μιλάνο!