Η Βαλένθια ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να κερδίσει την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 94-90, φτάνοντας τις τρεις νίκες στην φετινή Ευρωλίγκα, αφήνοντας στις δύο την ρωσική ομάδα.

Κορυφαίοι από την Βαλένθια οι Αμπάλντε με 18 πόντους, Λόιντ με 17, Τόμπι με 12 πόντους, ενώ από την Ζενίτ οι Τόμας και Ρένφρο είχαν από 17 πόντους, ο Αγιόν 13 πόντους.

Ο Αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικά  στον αγώνα και στα πρώτα λεπτά οι λάθος επιλογές στην επίθεση και η αστοχία δεν τους βοήθησαν  βρούν τον ρυθμό τους. Ο Ντούμπλιεβιτς με μαζεμένους ς πόντους ξεμπλόκαρε τους γηπεδούχους (7-5) αλλά στη συνέχεια η Ζενίτ βρήκε λύσεις από τους Τόμας και Τρούσκιν και βρέθηκε μπροστά στο δεκάλεπτο 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο μπήκαν πιο δυνατά οι δύο ομάδες στην επίθεση και  ανέβασαν το σκορ στα πρώτα λεπτά (27-27)  Στην συνέχεια ανέλαβε  το σκοράρισμα ο Αμπρομάιτις και σημειώνοντας πέντε  πόντους έδωσε το προβάδισμα στη Ζενίτ με τη λήξη του ημιχρόνου (38-33).

Η Ζενίτ μπήκε με πατημένο το γκάζι στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να χτίσει μια διαφορά με μπροστάρη τον Χόλινς (47-39). Στην συνέχεια  η Ζενίτ έφτασε σε διψήφια διαφορά (57-46).

Η Βαλένθια αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο, όταν με ένα σερί 10-1, μετέτρεψε το 68-71 σε 78-72 στο 36ο λεπτό. Η Ζενίτ πίεσε, αλλά η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Λόιντ, 31 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έφτασε στην νίκη με 94-90 μιας και οι παίκτες της ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές. .

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-38, 57-63, 94-90