Αγώνας με έναν πρωταγωνιστή ήταν αυτός που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης ημέρας της 6ης αγωνιστικής της EuroLeague, με την UNICS Kazan να διασύρει με 83-69 την Baskonia χωρίς να συναντήσει καμία απολύτως δυσκολία.

Μετά από μια πρώτη περίοδο γεμάτη σκαμπανεβάσματα, με τη Baskonia να ρίχνει συνεχώς τις μεγάλες διαφορές της UNICS σε πιο ανθρώπινα επίπεδα- οι Ρώσοι παρουσιάστηκαν εκπληκτικοί στην επόμενη, όπου εκκινώντας με ένα τρομερό σερί της τάξης του 24-2 (αναγκάζοντας τους Βάσκους να σουτάρουν μόλις με 15% εντός πεδιάς και να υποπέσουν σε 7 λάθη), καταφέρνοντας να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 29 πόντους (48-19, 24-6 το δεκάλεπτο)!

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα ουσιαστικά, με τους γηπεδούχους να βλέπουν το προβάδισμά τους μόλις 2 φορές μέχρι και το 35′ να πέφτει κάτω από τους 20 -και καμία στην τελευταία περίοδο- με το τελικό 83-69 απλά να επιβεβαιώνει την ανωτερότητά τους.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι J. Brown και Vorontsevich με 28 κοινούς πόντους, 13 ριμπάουντ αλλά και 12-19 σουτ εντός πεδιάς (4-7 τρίποντα), ενώ ο Mario Hezonja έμεινε στους 8 με 4-5 δίποντα και 0-4 τρίποντα.
Από την άλλη μεριά, εμφανίστηκε μονάχα ο Baldwin, που τελείωσε το ματς με 21 πόντους (8-16 σουτ) και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 66-44, 83-69

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.