Ο Ολυμπιακός έχει πάρει πλέον φόρα και μακριά από το ΣΕΦ! Μετά το Μιλάνο οι “ερυθρόλευκοι” άλωσαν και το Καζάν, επιβλήθηκαν της φορμαρισμένης UNICS με 87-84 στην παράταση για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague και έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες νίκες, έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς, στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν προηγήθηκε σε κάποιο σημείο με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων.

Το παράδοξο είναι μάλιστα ότι ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε… σαν Ολυμπιακός. Επέτρεψε στην UNICS να σουτάρει με 40% στα τρίποντα (ενώ οι αντίπαλοί του είχαν 30% σε 12 αγώνες μέχρι σήμερα), έκανε 15 λάθη -τέσσερα πάνω από το μέσο όρο του (10,8), το μικρότερο της EuroLeague- και σούταρε με ποσοστό 24,3% στα τρίποντα (9/37). Κι όμως, βρήκε τον τρόπο να νικήσει…

Ο Sasha Vezenkov (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα) ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού (9-4) στην 3η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με την UNICS. Δεν ήταν πάντως μόνος του. Ο Κώστας Σλούκας (12 πόντοι, 8 ασίστ) και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) προσέφεραν τα μέγιστα, ώστε οι Πειραιώτες να ξεπεράσουν την αστοχία τους από μακρινή απόσταση. Ο Ολυμπιακός κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (37-43) και “χτύπησε” την UNICS κάτω από το καλάθι (30-40 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα), τιμωρώντας παράλληλα τα (14) λάθη των γηπεδούχων.

Ο Isaiah Canaan πέτυχε 18 από τους 20 πόντους του μετά το ημίχρονο και μαζί με τον Lorenzo Brown (21 πόντοι) ήταν οι παίκτες που κουβάλησαν επιθετικά την UNICS (7-6), ενώ πολύ άστοχος ήταν ο Mario Hezonja (11 πόντοι), καθώς άρχισε το ματς με 2/3 τρίποντα στα πρώτα 5 λεπτά και το ολοκλήρωσε με 3/14 σουτ. Κάπως έτσι η UNICS είδε δύο νικηφόρα σερί να διακόπτονται: αυτό των τεσσάρων συνεχόμενων νικών, καθώς και εκείνο των πέντε εντός έδρας νικών.

Οι “ερυθρόλευκοι” τα… έσπασαν στο 1ο ημίχρονο από την περιφέρεια, είχαν 0/8 τρίποντα μέχρι το 15’, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο, όχι μόνο να ξεπεράσουν το κακό ξεκίνημα (13-6 στο 6’), αλλά και να προηγηθούν στα μέσα της 2ης περιόδου (24-26 στο 15’) για πρώτη φορά μετά το 3ο λεπτό (3-4). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε μάλιστα με 33-40 στο 19’, πριν δεχτεί ένα επιμέρους 9-2 στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου, το οποίο ολοκλήρωσε εν τέλει με μικρό προβάδισμα (40-42).

Όπως έγινε και στο ξεκίνημα του ματς, η UNICS ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο στις αρχές του 2ου ημιχρόνου. Η ρωσική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα στο 21’ (43-42) και δευτερόλεπτα αργότερα έκανε το σκορ 46-42, “τρέχοντας” ένα επιμέρους 13-2 σε λίγο παραπάνω από δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το 3ο δεκάλεπτο, δίχως όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν σε κανένα σημείο με διαφορά μεγαλύτερων των πέντε πόντων (62-57 στο 28’). Ο Ολυμπιακός δεν άφησε τους γηπεδούχους να αισθανθούν ποτέ άνετα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπέρασε στο 32’ με τρίποντο του Σλούκα (64-65) και δεν είδε ξανά την πλάτη της UNICS από εκεί και πέρα. Με το σκορ 72-72 ο Ντόρσεϊ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο 2’15’’ πριν από το τέλος (72-75), αλλά με 1’07’’ να απομένουν, ο Canaan ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο στο transition (75-75). Ακολούθησε ερ-μπολ του Ντόρσεϊ σε τρίποντο, οι Πειραιώτες διατήρησαν όμως την κατοχή, έστω και για 1,6’’. Ο χρόνος αποδείχθηκε υπεραρκετός, ώστε να σχεδιάσει ο Μπαρτζώκας ένα αποτελεσματικό play για τον Fall, που έκανε το σκορ 75-77 με λέι-απ στα 43’’. Το ματς δεν τελείωσε όμως έτσι απλά.

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ στην επόμενη κατοχή και ο Jekiri έφερε τις δύο ομάδες πάλι στα ίσια (77-77) με λέι-απ 12,5’’ πριν από τη λήξη. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση (το τρίποντο του Ντορσεϊ δεν έφτασε καν στο καλάθι) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση… Εκεί ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι καλύτερα. Προηγήθηκε 77-81 και κράτησε σφιχτά το προβάδισμα μέχρι τέλους, με τον Vezenkov να σημειώνει το τρίποντο του ματς στα 51’’ (81-86) και τον Σλούκα να διαμορφώνει το τελικό 84-87 με 1/2 βολές 6,2’’ πριν από τη λήξη. Η UNICS είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι σε νέα παράταση, αλλά το τρίποντο του Hezonja δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77 (κ.α.), 84-87

UNICS (Perasovic): Spissu 7 (1), Brown J. 11, Canaan 20 (6/9 τρίποντα, 0/6 δίποντα), Brown L. 21 (9/12 δίποντα, 0/2 τρίποντο, 3/3 βολές, 6 λάθη), Brantley, Timma, Hezonja 11 (2/8 τρίποντα, 1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Uzinskii 6 (1), Jekiri 6 (9 ριμπάουντ), Mayo 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 6, Acy, Ντόρσεϊ 8 (2/9 τρίποντα, 1/3 δίποντα), Λαρεντζάκης 10 (1/6 τρίποντα, 1/1 δίποντο), Fall 10 (5/7 δίποντα), Σλούκας 12 (3/5 τρίποντα, 1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ασίστ, 4 λάθη), Martin 5, Vezenkov 22 (3/7 τρίποντα, 3/3 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4 (1/6 σουτ), Jean-Charles 4, McKissic 6.