Η UNICS έχασε μέσα από τα χέρια της τη νίκη στη Βαρκελώνη πριν από μερικές εβδομάδες. Δεν έκανε το ίδιο λάθος στο παιχνίδι του 2ου γύρου. Η ομάδα του Velimir Perasovic “έπνιξε” την Barcelona με την άμυνά της στο 2ο ημίχρονο και τη νίκησε 70-64 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της EuroLeague.

O Lorenzo Brown (22 πόντοι, 8 ασίστ) και ο John Brown (20 πόντοι, 7 κλεψίματα) οδήγησαν σε όλο το παιχνίδι την UNICS (12-7), ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε και o Mario Hezonja (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ), βοηθώντας τη ρωσική ομάδα να ελέγξει το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο και να φτάσει εν τέλει στην 5η νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδια και την πρώτη επί της Barcelona έπειτα από οκτώ ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην EuroLeague!

Η επιστροφή του Νικ Καλάθη έπειτα από δύο μήνες δεν βοήθησε την Barcelona (16-5) στο Καζάν, όπου υπέστη την 3η ήττα στους τελευταίους τέσσερις αγώνες, παίζοντας χωρίς τον Nikola Mirotic. Η Barca σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά (41% δίποντα, 31,8% τρίποντα), έκανε 16 λάθη και μοίρασε μόνο 10 ασίστ, με τον Καλάθη να έχει τις μισές (5). Ο διεθνής γκαρντ είχε πάντως και 0/5 σουτ και δεν κατάφερε να σκοράρει σε 20 λεπτά…

Οι Brandon Davies (18 πόντοι) και Cory Higgins (17 πόντοι) ήταν οι μόνοι που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την καταλανική ομάδα, η οποία προηγήθηκε στο 13’ με 17-24 χάρις σε ένα σερί 0-10, αλλά “κόλλησε” επιθετικά στο 2ο ημίχρονο. Στο 26’ η UNICS προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 10’ (17-14) με 44-41 και ανέβασε περισσότερο τη διαφορά (47-41 στο 27’) με ένα σερί 12-0. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι από εκεί και πέρα, ενώ ξέφυγαν ακόμα και με 66-56 στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 31-35, 54-48, 70-64