Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για την UNICS… Η ρωσική ομάδα “έτρεξε” ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και έφτασε εν τέλει εύκολα στο τελικό 66-53 επί της Zalgiris για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague, ανεβαίνοντας στην 4η θέση της κατάταξης.

Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη και 7η στα τελευταία 8 παιχνίδια για την UNICS (10-6), η οποία είχε κορυφαίους τους Mario Hezonja (20 πόντοι), Tonye Jekiri (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Lorenzo Brown (9 πόντοι, 10 ασίστ). Ουδείς πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων για τη Zalgiris (3-13), που πάλεψε για 30 λεπτά, αλλά κατέρρευσε στην 4η περίοδο και υπέστη φυσιολογικά την 3η συνεχόμενη ήττα και την 8η σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες.

Κι όμως, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, κάτι που φαίνεται και από το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο: 42-42. Μέχρι τότε το προβάδισμα άλλαξε χέρια 13 φορές, άλλες έξι το σκορ ήταν ισόπαλο και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους (42-35 στο 27’).

Όλα άλλαξαν όμως στο 4ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Velimir Perasovic μπήκε στην τελευταία περίοδο με 10 αναπάντητους πόντους, ξέφυγε με +16 στο 37’ (60-44) και έτσι απλά η σεμνή τελετή έλαβε τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-23, 42-42, 66-53