Ο Ολυμπιακός απέδειξε και πάλι πόσο «τρελή» ομάδα και ότι δεν υπάρχει κανένας ψυχίατρος που να μπορέσει να τον «διαβάσει». Και φυσικά απέδειξε και πάλι σε άλλο ένα ματς ότι είναι ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο. Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στα δυο πρώτα δεκάλεπτα και οργίασε στο 3ο και βρέθηκε εκεί να κερδίζει με 33 πόντους. «Εξαφανίστηκε» όμως, από το παρκέ στην 4η περίοδο. Στο τέλος πάντως, γλίτωσε από το απόλυτο κάζο και την απόλυτη ανατροπή (η αλήθεια είναι ότι οι Ισπανοί δεν είχαν και τον χρόνο για να φέρουν κυριολεκτικά τα πάνω κάτω) και πήρε τη νίκη με 88-79.

Μάλιστα με τη νίκη αυτή παρέμεινε αήττητος στα ματς με την Valencia στην Ισπανία, καθώς δεν έχει χάσει ποτέ εκεί και έχει την ισπανική ομάδα στο 6-0 στα παιχνίδια των δυο συλλόγων επί ισπανικού εδάφους στην Euroleague.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα (ειδικά στο 3ο) ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι άδικα αποκλείστηκε από τα πλέι οφ. Ήταν αγιρεμένος, ισοπεδωτικός, είχε πιάσει τους Ισπανούς από το λαρύγγι και τους είχε «καρυδώσει». Στην 4η περίοδο, όμως, θύμισε τον άλλο φετινό εαυτό του, τον κακό και πήγε να γκρεμίσει μόνος του ό,τι είχε χτίσει.

Τελικά κέρδισε και πήγε στο 15-17, ενώ οι Ισπανοί πήγαν στο 17-15 και μπήκαν σε μπελάδες για την πρόκριση.

Από τον Ολυμπιακό που είχε 61,3% στα δίποντα (19/31), έδωσε 25 ασίστ και έκανε μόνο 9 λάθη, κορυφαίοι ήταν οι Σλούκας (8π., 11ασ.), Vezenkov (19π., 6ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), Πρίντεζης (18π. με 3/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ.).

Χωρίς Harrison

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε στο παρκέ με 11 παίκτες, καθώς πριν το ματς ο Harrison είχε ένα θέμα με τη μέση και έμεινε εκτός 12άδας.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αγριεμένος το ματς. Πίεσε, δεν άφησε τους Ισπανούς να πάνε σε γρήγορο τέμπο, διάβαζε την ισπανική άμυνα και εκτελούσε κοντά στο καλάθι, ενώ ο Σλούκας έδινε λύσεις και στην επίθεση και στην οργάνωση. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-8 στο 2΄.14΄΄, η Valencia απάντησε και πήγε στο +3 (12-9 στο 5΄.06΄΄).

Σερί 10-0 για Ολυμπιακό

Εκεί το σχήμα του Μπαρτζώκα με Κουφό, Πρίντεζη θωράκισε το ερυθρόλευκο καλάθι (με Κουφό) και έδωσε σκορ στην επίθεση (με Πρίντεζη) και ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 10-0 και πήγε στο +7 (12-19 στο 7΄.52΄΄).

Μετά το 14-21 στο 8΄.37΄΄ ο Ολυμπιακός είχε κάποια θέματα στην επίθεση και η Valencia μάζεψε την διαφορά (19-21 στο 9΄.47΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 19-23.

Συνέχισε ακάθεκτος ο Ολυμπιακός πήγε στο +16

Ο Ολυμπιακός συνέχισε ακάθεκτος και στην 2η περίοδο και μάλιστα ανέβασε ακόμα περισσότερο τις στροφές σε άμυνα και επίθεση. Πίεσε και έκανε την ζωή δύσκολη στους γηπεδούχους. Πήγαινε σε καλές επιλογές στην επίθεση, χτυπούσε κυρίως κοντά στο καλάθι, πήρε σκορ από πολλούς παίκτες. Έτσι στο 18΄.33΄΄ οι ερυθρόλευκοι πήγαν στο +16 (28-44).

Το ημίχρονο έληξε τελικά 31-44.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους απεικόνιζαν παραστατικά την υπεροχή του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι μεν 4/13τριπ. (30,8%), αλλά είχαν 61% στα δίποντα (11/18), είχαν τα ίδια ριμπάουντ με την Valencia (16-16). Μα το πιο σημαντικό είχαν 14 ασίστ (οι 5 ήταν του Σλούκα), έναντι μόλις 2 λαθών, ενώ είχαν και 2 κλεψίματα.

Στην άλλη πλευρά οι Ισπανοί είχαν 6/12διπ., αλλά 4/14τριπ., είχαν 9 ασίστ, 6 λάθη και 2 κλεψίματα.

Συνέχισε ακάθεκτος, πάτησε την Valencia, πήγε στο +33!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και στην 3η περίοδο, οι Ισπανοί δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν και ο Ολυμπιακός τους πάτησε. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 30-10 και στο 29΄.13΄΄ η διαφορά πήγε στους 33 πόντους (41-74)!

Ήταν αλλού γι’ αλλού στην 4η περίοδο

Ο Ολυμπιακός δεν… μπήκε στο παρκέ στην 4η περίοδο. Ήταν άφαντος και έδειξε να είναι… αλλού. Οι ερυθρόλευκοι βραχυκύκλωσαν τελείως και οι Ισπανοί έκαναν να επιμέρους σκορ 30-5 και μείωσαν στους 8 πόντους (71-79) στο 37΄.51΄΄!

Στο 1΄.33΄΄ πριν το τέλος ο Vezenkov έβαλε ένα τρίποντο και έκανε το 71-82, αλλά ο Marinkovic απάντησε με τρίποντο (74-82 στο 1’.18΄΄).

Στο 1΄.14΄΄ ο Σπανούλης έκανε το 74-84 με 2/2βολές, αλλά στο 1΄.02΄΄ ο Marinkovic έβαλε νέο τρίποντο και κατέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (77-84) με το επιμέρους σκορ των Ισπανών να έχει πάει ως εκεί στην 2η περίοδο στο 36-10!

Στα 32΄΄ ο Σπανούλης έκανε το 77-88 με 2 βολές και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88.

VALENCIA (Jaume Ponsarnau): Marinkovic 10 (2), Prepelic 12 (2/7τριπ.), Pradilla, Labeyrie 8 (2), Van Rossom 8 (1), Tobey 4 (9ριμπ.), Kalinic 8 (1), Dubljevic 2, Vives 4, San Emeterio 11 (3/4τριοπ.), Williams 2, Sastre 10 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 8 (1), Σπανούλης 4 (0/3τριπ., 2ριμπ., 4ασ.), Σλούκας 8 (2/7τριπ, 3ριμπ., 11ασ.), Vezenkov 19 (3/8τριπ., 6ριμπ., 2ασ.), Πρίντεζης 18 (3/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ.), Jean-Charles 8 (4ριμπ.), Jenkins, Κουφός 8 (3ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), Ellis 11 (3ριμπ., 1κοψ,), McKissic 4 (3ριμπ., 1ασ., 3κλεψ.).