Έσπασαν και καρδιές, αλλά και τα ρολόγια στο «La Fonteta», καθώς δούλευαν συνέχεια, διότι το ματς δεν έλεγε να τελειώσει με τίποτα. Ήταν ένα αληθινό θρίλερ διάρκειας 50 λεπτών, που τα είχε όλα. Αγωνία, πάθος, ένταση, μάχες σώμα με σώμα.

Ήταν ένα θρίλερ όμως, με χάπι εντ για την Valencia, καθώς οι Ισπανοί επιβλήθηκαν τελικά με 105-103 στην δεύτερη παράταση της CSKA, η οποία είχε ως μοιραίο παίκτη τον Mike James.

Η Valencia πήγε έτσι στο 12-12 και έβαλε τέλος στις 3 σερί ήττες που μετρούσε. Η CSKA από την άλλη πήγε στο 16-8, ενώ έδειξε και πάλι ότι τελευταία έχει χάσει στροφές (έχει 1 νίκη σε 5 ματς).

H επιστροφή του ασώτου Mike James

Με την CSKA έπαιξε κανονικά ο Mike James, ο οποίος είχε υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα, οι Ρώσοι ήταν να τον διώξουν, αλλά τελικά έγινε η ανατροπή και έμεινε και έπαιξε σήμερα μετά από 2 ματς.

Ο Αμερικανός πέτυχε 37 πόντους, με 4/15 δίποντα, έδωσε 7 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα, πήρε 3 ριμπάουντ, αλλά έκανε 6 λάθη και ήταν μοιραίος και στην κανονική διάρκεια και στις 2 παρατάσεις, καθώς έχασε και τις 3 τελευταίες επιθέσεις που πήρε. Καλό ματς έκανε από τους Μοσχοβίτες και ο Voigtmann (19π., 9ριμπ.).

Από τους νικητές, που είχαν μεν 18 λάθη, αλλά πιο καθαρό μυαλό στις κρίσιμες στιγμές, ενώ έκαναν πάρτι στα ριμπάουντ (50 με 18 επιθετικά, έναντι 35 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη) κορυφαίοι ήταν οι Prepelic (22π. με 5/13τριπ., 7ριμπ., 6ασ.), Kalinic (22π.), Dubljevic (14π., 12ριμπ.), Hermannsson (17π.).

To παιχνίδι

H Valencia είχε τον έλεγχο στο πρώτο 10λεπτο απέναντι στην CSKA που είχε μόλις 1/6 τρίποντα. Οι Ισπανοί γκάζωσαν μετά το 5΄.29΄΄ (8-8) έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-9 και προηγήθηκαν  με 25-17 στο 10΄, παίρνοντας 9π. από δεύτερες ευκαιρίες, 5π. από τα λάθη των Ρώσων, ενώ είχαν 3/8 τρίποντα και βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες (Kalinic 6π., Hermannsson 6π., Dubljevic 5π., Marinkovic 5π.).

Στο +15 η Valencia

Στην δεύτερη περίοδο η Valencia ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 και βρέθηκε στο +13 (30-17) στο 11΄.17΄΄), έχοντας ως εκεί (από το 8-8) ένα επιμέρους σκορ 22-9!

Λίγο μετά οι Ισπανοί πήγαν και στο +15 (39-24 στο 12΄.58΄΄).

O Mike James πήρε όμως, είχε πάρει ήδη φωτιά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Είχε 11π. και μαζί με τον Bolomboy (4π. στο διάστημα αυτό) κατέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους (39-32 στο 14΄.35΄΄).

Η CSKA δεν έκοβε ταχύτητα βρήκε σκορ και από άλλους παίκτες (Voigtmann Kurbanov), έβαλε τα τρίποντα (είχε 4/9 στο δεύτερο δεκάλεπτο) και στο 17’ πλησίασε στους 5 πόντους (43-38). Δεν έμεινε όμως, εκεί και το πρώτο ημίχρονο έληξε τελικά με τους Ρώσους στο -4 (47-43).

Γύρισε το ματς η CSKA, συνήλθαν οι Ισπανοί

Στην 3η περίοδο η CSKA ξεκίνησε με φόρα, έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-5, γύρισε ανάποδα το ματς και πέρασε μπροστά με 53-52 στο 22΄.55΄΄ και στο 26΄.44΄΄ πήγε στο +5 (56-61), αλλά οι Ισπανοί συνήλθαν απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 8-2 και ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ (64-63 στο 30΄).

Στην 4η περίοδο έγινε μάχη σώμα με σώμα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά την τελευταία περίοδο, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκαν με 72-65 στο

32΄.12΄΄, αλλά η CSKA απάντησε με ένα 14-5 και πέρασε μπροστά (77-79 στο 37΄.13’’).

Θρίλερ και παράταση

Στο τέλος παίχτηκε θρίλερ. Η Valencia πέρασε μπροστά (82-79), αλλά στο 38΄.30΄΄ ο Kurbanov ισοφάρισε (82-82) με τρίποντο.

Στα 47΄΄ ο ισπανικός πάγκος χρεώθηκε με τεχνική ποινή (φώναζαν για ένα επιθετικό φάουλ που δόθηκε). Ο James έχασε την βολή που κέρδισε η ομάδα του από την τεχνική ποινή. Στα 33΄΄ ο James κέρδισε φάουλ έβαλε αυτή την φορά 2/2βολ. και έκανε το 82-84.

Στα 24΄΄ ο Tobey ισοφάρισε το ματς με δίποντο (84-84).

Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Mike James, αλλά… έφαγε τάπα από τον Van Rossom, ενώ το μακρινό τρίποντο του Prepelic δεν βρήκε στόχο και το ματς πήγε στην παράταση.

Νέο θρίλερ και δεύτερη παράταση

Και στο έξτρα 5λεπτο παίχτηκε θρίλερ. Στα 23΄΄ ο James με 2/2 βολές έκανε το 94-95. Στα 6΄΄ ο Hermannsson κέρδισε φάουλ. Έχασε την 1η βολή, αλλά έβαλε την 2η και το ματς πήγε στο «Χ» (95-95).

Την τελευταία επίθεση, ανέλαβε ξανά ο James, αλλά πάλι δεν βρήκε στόχο, καθώς αστόχησε στο τρίποντο που έκανε και το ματς οδηγήθηκε στην 2η παράταση.

Θρίλερ, αλλά με χάπι εντ για τους Ισπανούς

Tου… Χίτσκοκ έγινε και στην 2η παράταση. Η CSKA προηγήθηκε με 103-101 με τρίποντο του James στα 2΄.04΄΄ πριν την λήξη. Στο 1΄.46΄΄ ο Dubljevic ισοφάρισε το ματς (103-103) με 2/2βολές. Στα 44΄΄ ο Kalinic έκανε το 105-103 με δίποντο. Ο James αστόχησε από τα 6.75μ. στα 37΄΄, στα 6΄΄ ο Hermannsson δεν βρήκε στόχο στο δίποντο που έκανε και στο τέλος ο James αστόχησε από τα 6.75μ. και η Valencia πήρε τελικά τη νίκη με 105-103.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-43, 64-63, 84-84 (κ.α.), 95-95 (α΄ παρ.), 105-103 (β’ παρ.)