Villeurbanne και Baskonia δυο ομάδες με αντίθετη πορεία στην διοργάνωση αναμετρήθηκαν στην Λυών με τους Γάλλους να επικρατούν μετά από μια επική ανατροπή

Για τους νικητές Γάλλους ξεχώρισαν οι Lighty,Cole και Howard με 21,20 και 10  πόντους αντίστοιχα

Για τους Ισπανούς προσπάθησαν οι Peters,Giedraitis και Polonara με 15,13 και 11 πόντους αντιστοίχως

Με την νίκη τους αυτή οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 8-14 ενώ οι Ισπανοί έπεσαν στο 9-13

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Baskonia μπήκε πιο δυνατά και ως εκ τούτου κατάφερε να προηγηθεί με 10(10-20 6′). Η Villeurbanne παρά τις όποιες προσπάθειες της το μόνο που κατάφερε να μειώσει στους 9(17-26) και να κλείσει την περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο η Baskonia μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και κάνοντας ένα 8-0 μετέτρεψε το 20-26 σε 20-34 και ξεφυγε με 14 δείχνοντας πως ήθελε το παιχνίδι περισσότερο από τους Γάλλους. Η ομάδα του coach Parker κάνοντας ένα 10-4 παρόλα αυτά γύρισε μείωσε στους 8(30-38) και έδειχνε να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Καπου εκει ομως η ομάδα του Dusko Ivanovic ανεβασε στροφές και πηγε παλι την διαφορά σε διψήφια νούμερα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +11(35-46)

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε μια αλλαγμένη Villeurbane καθώς οι Γάλλοι κυριάρχησαν κυρίως με την άμυνα τους εμποδίζοντας τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν χαρακτηριστικό είναι πως η Baskonia σκόραρε μόλις 7 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Στην άλλη πλευρά τα τρίποντα των Γάλλων έβρισκαν στόχο και έτσι όχι απλά μείωσε η Villeurbanne αλλά προσπέρασε με καλάθι του Strazel κλείνοντας την περίοδο στο +5 (58-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Vildoza προσπάθησε να ξεκινήσει την αντίδραση της Baskonia, αλλά δεν τον άφησαν οι Γάλλοι  και με αιχμή του δόρατος τον  Lighty οι γηπεδούχοι να διεύρυναν τη διαφορά sto +11 (69-58) στα μισά της περιόδου. Το χαμηλό σχήμα του Ιβάνοβιτς με Polnara και Peters εν μέρει έφερε αποτέλεσμα καθώς πήγε την διαφορά στους 5 (74-69) λίγο πριν την τελική ευθεία;. Στη συνέχεια όμως ο Cole πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με κρίσιμα καλάθια έδωσε την νίκη στην ομάδα του με το τελικό 83-77

Τα Δεκάλεπτα:17-26,35-46,58-53,83-77