Σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Villeurbanne, με συνέπεια η ομάδα του Μπαρτζώκα να κατακτά και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος τα βρήκαν σκούρα στις πρώτες τρεις περιόδους, όμως εκμεταλλέυτηκαν τις περιορισμένες λύσεις των Γάλλων, πάτησαν γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο κι έτσι πήραν το ροζ φύλλο. Από την άλλη οι αξιόμαχη Λιονέζοι δεν έδωσαν συνέχεια στα καλά αποτελέσματα, υποχώρησαν στο 8-18 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο αυριανό ματς Κυπέλλου.

Κορυφαίο για τους Πειραιώτες το δίδυμο Σλούκα – Vezenkov με τον πρώτο να έχει 15 πόντους και 9 ασίστ και τον δεύτερο 18 πόντους και 10 ριμπαόυντ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Dorsey με 21 πόντους. Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Strazel με 16 πόντους και 4 ασίστ με τον Fall να είναι επίσης αποτελεσματικός με 12 πόντους.

Καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι αρχικά πήραν κεφάλι με 0-4, ενώ στην συνέχεια χάρη σε δύο τρίποντα του Παπανικολάου το σκορ έγινε 2-10. Οι Γάλλοι παρά το νωθρό τους ξεκίνημα άρχισαν να έχουν σφυγμό και μείωσαν σε 14-16. Μάλιστα με τον Strazel να είναι πολύ καλός τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά το συγκρότημα του Parker πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά (18-16). Το ματς εξακολουθούσε να πηγαίνει πόντο-πόντο, με το δεκάλεπτο τελικά να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο (26-26).

Οι Πειραιώτες  προσπάθησαν ξανά να ξεφύγουν (28-31), ωστόσο οι πρωταθλητές Γαλλίας είχαν πάλι την απάντηση (32-31). Στο επόμενο διάστημα οι Πειραιώτες πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και για αρχή διαμόρφωσαν το 33-37 μετά από μια πολύ ωραία close-out επίθεση του Λαρεντζάκη. Μάλιστα με σουτ του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός ξέφυγε με επτά (35-42). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ostetkowski που με οκτώ προσωπικούς του πόντους έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να προσπεράσει (43-42). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα 0-5 των φιλοξενούμενων (43-47).

Παρά το τρίποντο του Dorsey (43-50) οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ξαναείδαν τους αντιπάλους να επανέρχονται πολύ γρήγορα σε απόσταση βολής (49-50). Το ματς ήταν πολύ κλειστό στην συνέχεια με το σύνολο του Γ. Μπαρτζώκα να παίρνει ανάσα χάρη σε τρίποντο του Vezenkov (56-59). Ένα καλάθι του Σλούκα έστειλε την ελληνική ομάδα στο +5 (58-63), όμως ο Strazel με δύο πολύ δύσκολα τρίποντα εξάλειψε γρήγορα το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν καλό φίνις και με ένα 0-6 μπήκαν στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο με το υπέρ τους (64-69).

Οι Πειραιώτες φαινόντουσαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και με τον Σλούκα να κάνει ότι θέλει πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς (68-78). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν, μειώνοντας στους έξι (72-78), όμως οι Πειραιώτες ξαναπήγαν στο +10 (77-87), ενώ με τρίποντο του Σλούκα το σκορ έγινε 79-92, με συνέπεια ο νικητής να κλειδώσει.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-84