Εκείνη η γνωστή παροιμία που λέει: «Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο» μπορεί να είναι γαλλική, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που την είπε σε άπταιστα ελληνικά στους Γάλλους και την έκανε και πράξη.  Με ήρωα τον  Σλούκα, που έκανε μεγάλο ματς, αλλά το πιο σημαντικό έδωσε το φιλί της ζωής στον Ολυμπιακό στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, με τρίποντη ρουκέτα και έστειλε το ματς στην παράταση (86-86 κ.α.), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε με 101-93 στην παράταση την Villeurbanne και πήρε το αίμα της πίσω για την ήττα της από τους Γάλλους την περασμένη Παρασκευή στο ΣΕΦ.

Ο Σλούκας ήταν εκείνος που οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης Αγωνιστικής της Euroleague. Έδωσε άλλο ένα ρεσιτάλ φέτος είχε απολογισμό 23 πόντους και 6 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο McKissc που έβαλε κι αυτός 23 πόντους. Σπουδαίος ήταν πάντως, και ο Martin (15π., 6ριμπ.).

Ο Ολυμπιακός είχε καλά ποσοστά στα σουτ. Είχε 28/49διπ. (57,1%), 45,5% στα τρίποντα (5/11). Από την άλλη όμως, πληγώθηκε από τα 13 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι Γάλλοι, είχε 13 λάθη (έναντι 16 ασίστ), δέχτηκε 20π. από τα λάθη του 9π. από δεύτερες ευκαιρίες και 11π. από γαλλικούς αιφνιδιασμούς.

Μεγάλες ζημιές του έκαναν οι Cole (πέτυχε 21π. από τους 12π. που είχε μέσο), οι Hayes (από τους 2,2π. που είχε μέσο όρο πήγε στους 13π. χθες, ενώ πήρε και 8ριμπ.), Howrad (έβαλε 16π., ενώ είχε ως χθες 6,6).

Ο Ολυμπιακός πήγε πλέον στο 11-9 και οι Γάλλοι στο 6-14.

Απουσίες

Οι Γάλλοι έπαιξαν χωρίς τον γίγαντά τους, τον Fall (ήταν άρρωστος τις προηγούμενες μέρες δοκίμασε πριν το ματς να δει πως είναι, αλλά δεν μπορούσε να παίξει), ενώ από το ματς απουσίασε και ο Walton. Απουσίες είχε βέβαια και ο Ολυμπιακός, καθώς του έλειπε ο τραυματίας Λαρεντζάκης και ο Παπανικολάου, που είναι ακόμα στα «πιτς»

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 7-4 στο 2΄.51΄΄, αλλά από εκεί και πέρα πήρε μπροστά. Πίεσε στην άμυνα και ειδικά στην περιφέρεια (θυμήθηκε τις ζημιές που του έκαναν οι Γάλλοι στο ΣΕΦ με τα τρίποντα), πήγε τους Γάλλους σε σετ παιχνίδι.

Προσπέραση από Ολυμπιακό

Ο Σλούκας βγήκε μπροστά και ως… σερβιτόρος και ως σκόρερ και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 7-0, προσπέρασαν την γαλλική ομάδα και προηγήθηκαν με 7-11 στο 5΄.03΄΄. Ο Ολυμπιακός δεν έκοβε ρυθμό με τίποτα και στο 9΄.39΄΄ η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (13-23) με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει ως εκεί (από το 7-4 στο 2΄.51΄΄) ένα επιμέρους σκορ 19-6.

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 15-23 με τον Ολυμπιακό να έχει 9/12 δίποντα (75%), 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2κλεψίματα και μόλις 1 λάθος και να έχει κερδίσει και την μάχη των ριμπάουντ (6-4), απέναντι στους Γάλλους, που είχαν μεν 6/8διπ., 6ασ., 3λαθ., αλλά στον αντίποδα είχαν 1/5τριπ. και κανένα κλέψιμο.

Αντίδραση της Villeurbanne με σερί 8-0

Η Villeurbanne αντέδρασε μετά το -10 (13-23). Πίεσε, πήγε σε πιο γρήγορο τέμπο το ματς και έτσι έτρεξε ένα σερί 8-0 και μείωσε στους 2 πόντους (21-23 στο 11΄.56΄΄) απέναντι στον Ολυμπιακό, που κόλλησε στην γαλλική άμυνα, έκανε 2 λάθη, ενώ ο Σλούκας περιορίστηκε και οι ψηλοί δεν έδιναν πια λύσεις στην επίθεση.

Χτύπησε ο Martin

Στο 12΄.29΄΄ ο Martin πάνω σε μια προσπάθεια στην άμυνα να σταματήσει τον Hayes, είδε το αριστερό του πόδι  να γλιστράει και τον αστράγαλό του να γυρίζει. Ο Αμερικανός έδειξε να πονάει, αλλά στη συνέχεια πήγε στον πάγκο χωρίς να κουτσαίνει., κάτι που έδειξε ότι δεν έπαθε κάτι. Αυτό επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια, καθώς ο Αμερικανός μπήκε και πάλι στο παρκέ.

Πήρε κεφάλι στο σκορ η γαλλική ομάδα

Στο 13΄.14΄΄ η Villeurbanne μείωσε στον πόντο (24-25) καθώς βρήκε σκορ και από τα 6.75μ.σ την δεύτερη περίοδο (είχε 2/2τρίποντα ως το σημείο αυτό).

Ο McKissic έδωσε μια ανάσα στον Ολυμπιακό με τρίποντο (24-28 στο 13΄.58΄΄), αλλά οι Γάλλοι δεν έβγαζαν το πόδι από το γκάζι και στο 14΄.47΄΄ έφεραν το ματς στο «Χ» (28-28), ενώ στο 17΄.11΄΄ πέρασαν μπροστά με 35-33 έχοντας ως εκεί (από το 13-23) ένα επιμέρους σκορ 22-10.

Απάντηση Ολυμπιακού

Το προσπέρασμα των Γάλλων ξύπνησε τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα, διάβαζαν την αντίπαλη άμυνα και την χτυπούσαν κοντά στο καλάθι, ενώ σταμάτησαν τα λάθη (είχαν 5 σε αυτή την περίοδο) και άρχισαν να κερδίζουν κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός έκανε έτσι ένα σερί 7-0 μετά το 18΄.26΄΄ (37-37) και προηγήθηκε με 37-44 στο 19΄.21΄΄ και με το σκορ αυτό έληξε το πρώτο μέρος.

Η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο ημίχρονο 16/22διπ. (72,7%), 2/5τριπ. (40%), 9 ασίστ, 6 λάθη (τα 5 στο δεύτερο δεκάλεπτο), 3 κλεψίματα, ενώ κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ (15-10). Ηγέτες του ήταν οι ψηλοί του Martin (9π.,), Πρίντεζης (9π.), Ellis (8π.) και φυσικά ο Σλούκας (6π., 4ασ., μόνο 1 λάθος).

Η γαλλική ομάδα είχε 10/20 δίποντα (4/12στην δεύτερη περίοδο), 4/11 τρίποντα (3/6στη δεύτερη περίοδο),  10 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα (όλα στο δεύτερο 10λεπτο).

Στο +9 Ο Ολυμπιακός

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (37-46 στο 21΄.32΄΄, 40-49 στο 21΄.13΄), αλλά μετά το 22΄.26΄΄  (42-51) άρχισε να χάνει στροφές. Οι Γάλλοι έκαναν αρχικά ένα σερί 5-0, μείωσαν στους 4 πόντους (47-51 στο 24΄.08΄΄) και στο 26΄.34΄΄ έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (53-54 στο 26΄.34΄΄) έχοντας ως ηγέτη τον Cole (10π. στο δεύτερο δεκάλεπτο ως εκεί).

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 61-63 με τους ερυθρόλευκους» να έχουν μόλις 4/10διπ., αλλά 2/3τριπ., να έχουν μόλις 2 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο και να έχουν χάσει τα ριμπάουντ (6-11 στην τρίτη περίοδο και 21-21 συνολικά) και να έχουν τεράστο θέμα με τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρναν οι γηπεδούχοι.

Στο -6 ο Ολυμπιακός

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε σε άμυνα και επίθεση, έκανε λάθη, οι Γάλλοι βρήκαν σκορ και από τους Hayes και Howard και έτσι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-6 και προηγήθηκαν με 75-69 στο 34΄.08΄΄.

Γύρισαν ανάποδα το ματς οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός έδειξε να ξυπνάει μετά το 79-73 στο 35΄.22΄΄. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν άμυνα, πήγαν σε καλές επιλογές στην επίθεση και έτσι έκαναν ένα σερί 8-0 και γύρισαν ανάποδα το ματς και προηγήθηκαν με 79-81 στο 38΄.04΄΄.

Θρίλερ

Στο τέλος το ματς έγινε θρίλερ. Ο Howard με τρίποντο έκανε το 82-81 στο 1΄56΄΄ πριν το τέλος. Ο Σλούκας με 2 βολές έκανε το 82-83 στο 1.08΄΄.

Στα 56΄΄ ο Hayes έκανε το 84-83 με 2 εύστοχες βολές.

Στα 40΄΄ ο McKissic έκανε επιθετικό φάουλ.

Τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ

Στα 17΄΄ ο Martin έριξε τάπα στον Kahudi, οι Γάλλοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Hayes αστόχησε. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν όμως, το επιθετικό ριμπάουντ και στα 9΄΄ ο Cole κέρδισε φάουλ. Ο Αμερικανός έβαλε τις δυο βολές και έκανε το 86-83.

Ρουκέτα Σλούκα και παράταση

Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση. Ο TJ Parker έκανε το λάθος και προτίμησε να παίξει καθαρή άμυνα και να μην πάει σε φάουλ. Αυτό το πλήρωσε ακριβά από τον Σλούκα, που στην εκπνοή… χόρεψε τον Hayes, έριξε την τρίποντη ρουκέτα, βρήκε στόχο, έκανε το 86-86 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Καθάρισε με επιμέρους σκορ 11-2

Στην παράταση η Villeurbanne προηγήθηκε με 89-86 στο 41΄.25΄΄, αλλά ο Ολυμπιακός με Σλούκα στο τιμόνι και McKissic συνοδηγό, με πίεση, με φάσεις «ένας εναντίον ενός» στην επίθεση, έκανε την προσπέραση (91-97 στα 26΄΄ πριν το τέλος του έξτρα 5λέπτου) με ένα επιμέρους σκορ 11-2

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.), 93-101(παρ.)

VILLEURBANNE (TJ Parker): Freeman 2, Kahudi 5 (6ριμπ.), Diot 4, Hayes 13 (8ριμπ.), Bako 19, Lighty 18 (2τριπ., 7ριμπ), Howard 16 (3/4τριπ.), Yabusele 2, Cole 21 (1/7τριπ., 6ασ.), Strazel 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 12 (5ριμπ.), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 23 (9/9βολ., 4/8διπ., 2/2τριπ., 6ασ., 1ριμπ., 4λαθ.), Martin 15 (1/1βολ., 7/10διπ., 6ριμπ., 4κλεψ.), Vezenkov, Πρίντεζης 11 (1τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Jean-Charles, Jenkins 6 (6ριμπ.), Ellis 8, McKissic 23 (10/13βολ., 5/7διπ., 1/3τριπ.), 2ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.).