Το Μιλάνο πέρασε με δυσκολία απ’ το «Astroballe» (80-81) και πέρασε την πίεση της… νίκης στη Real Madrid, η οποία αντιμετωπίζει αύριο τη Bayern στη Μαδρίτη για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Euroleague.

Στο ξεκίνημά της η 1η περίοδος δεν ήταν και ό,τι καλύτερο επιθετικά, μιας και οι ομάδες είχαν μπει στο παρκέ χωρίς «καθαρό» μυαλό και με αρκετή αστοχία. Παρ’ όλα αυτά, από το 5′ και μετά το παιχνίδι «άνοιξε» και έτσι το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-20.

Στη 2η περίοδο οι Ιταλοί ξεκίνησαν με σερί 8-0 (23-28), το οποίο στην ουσία ήταν 10-0, αφού ο Bentil είχε πετύχει το τελευταίο καλάθι της 1ης περιόδου. Η Villeurbanne πάντως απάντησε με το ίδιο «νόμισμα», κάνοντας δικό της 10-0 και παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα 5 πόντων (33-28). Οι Ιταλοί ωστόσο ανέκαμψαν, πέρασαν μπροστά (39-40), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο 41-40.

H Armani μπήκε πιο αποφασισμένη στο 2ο ημίχρονο και έφτασε μέχρι και σε σημείο να είναι μπροστά με 11 πόντους (47-58). Οι Γάλλοι, όμως, πλησίασαν στους 4 (54-58) χάρη σε προσπάθειες των Fall και Lighty, με την 3η περίοδο να «κλείνει» με το συγκρότημα του Ettore Messina στο +7 (56-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 12 (58-70), αλλά δέχθηκαν 9-0 σερί και από τους 12 βρέθηκαν στους 3 σε διάστημα 2 λεπτών (67-70). Η Villeurbanne δεν άφησε σε ησυχία τους Ιταλούς, αφού όσες φορές πήγαν να ξεφύγουν λίγο, ήταν εκεί και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά στα 1:29′ πριν τη λήξη (76-75). Παρ’ όλα αυτά, με τρίποντο του Baldasso και με καλάθι του Delaney (αμφότερα στη λήξη του χρόνου επίθεσης) η Armani έθεσε τις βάσεις για τη νίκη (76-80), 19.6″ πριν τη λήξη. Ο Okobo μείωσε στον πόντο (79-80), ο Hall στην απέναντι πλευρά έβαλε τη 1 απ’ τις 2 βολές (79-81), με την τελευταία επίθεση να την έχει η ομάδα του TJ Parker. Στην επαναφορά, ο Hall ήταν πρωταγωνιστής, αφού έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Lighty (η μπάλα δεν είχε μπει στο παρκέ), με τον 33χρονο γκαρντ να βάζει 1/2 βολές και στη συνέχεια τον Jones να αστοχεί απ’ το ύψος των βολών. Κάπως έτσι, «δια πυρός και σιδήρου» το Μιλάνο «απέδρασε» από τη Γαλλία με τη νίκη (80-81) και άφησε στο «χέρι» της Real τη 2η θέση.

Διαιτητές: Hierrezuelo, Javor, Radojkovic.

Δεκάλεπτα: 23-20, 41-40, 56-63, 80-81.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.