Η Villeurbanne είδε την μεγάλη ανατροπή με τα μάτια της και τα χρειάστηκε για τα καλά. Από εκεί που ήταν στο +18, είδε την Bayern να της γυρίζει ανάποδα το ματς, αλλά στο τέλος ο Cole είχε «κρύο αίμα» και οδήγησε τους Γάλλους στη νίκη με 87-79.

Η Villeurbanne απέδειξε και πάλι ότι έχει… αναστηθεί τελευταία, πήρε την 5η σερί της νίκη και πήγε στο 11-14.

Οι Γερμανοί βρέθηκαν να χάνουν με 18 πόντους στην 3η περίοδο, αλλά δεν τα παράτησαν. Γύρισαν ανάποδα το ματς στην 4η περίοδο, αλλά στο τέλος λίγο τα λάθη και λίγο ο Cole τους στέρησαν την απόλυτη ανατροπή και την μεγάλη νίκη.

H Bayern έχασε έτσι μετά από 3 σερί νίκες, πήγε στο 15-10 και έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα της Real από την Valencia και να μείνει μόνη της στην 4η θέση (ισοβαθμεί με την Real).

Μυθικό  ποσοστό στα τρίποντα

Οι Γάλλοι είχαν μυθικό ποσοστό (66,7%) από τα 6.75μ., καθώς είχαν 10/15 τρίποντα! Επίσης πήραν τα ριμπάουντ 30-27, είχαν 18 ασίστ, 9 κλεψίματα και έκαναν μόνο 12 λάθη.

Τον ρόλο του ήρωα των Γάλλων παίρνει ο Cole (12π., 5ασ, 4κλεψ.) με την ψυχραιμία που είχε στο τέλος στις βολές  Πρώτος σκόρερ ήταν, πάντως, ο Lighty (19π.), ενώ ο Fall έφτασε μια ανάσα από το double – double (15π., 9ριμπ.).

Από τους Γερμανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο τέως παίκτης του Ολυμπιακού Wade Baldwin, o οποίος έκανε γεμάτο ματς (19π., 4ριμπ., 6ασ., 1κλεψ.), έστω κι αν ήταν άστοχος και είχε 9/22 σουτ (8/18διπ., 1/4τριπ.). Στο τέλος όμως, έκανε ένα καθοριστικό λάθος και στάθηκε μοιραίος για την ομάδα του.

To ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Bayern έβαλε δύσκολα στους Γάλλους. Τους πίεσε, δεν τους άφησε να τρέξουν, δεν τους έδωσε ελεύθερα σουτ, τους χτύπησε κοντά στο καλάθι και προηγήθηκε με 12-16 στο 6΄.30΄΄. Εκεί η εικόνα άρχισε να αλλάζει. Με ηγέτη τον Lighty με πίεση στην άμυνα και με ριπές από τα 6.75μ. οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με 21-18 στο 10’.

Στην 2η περίοδο η Bayern αντέδρασε και μέχρι και το 16΄.56΄΄ (30-31) οι Γερμανοί έβγαζαν το λάδι των γηπεδούχων. Από εκεί και μετά όμως, η Villeurbanne αγρίεψε, έβαλε τα σουτ, σκόραρε από τα 6.75μ. με μυθικά στατιστικά, έτρεξε, έκανε ένα επιμέρους σκορ14-4 και προηγήθηκε με 9 πόντους (44-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η Villeurbanne πίεσε, είχε ως ηγέτες στην επίθεση τους Lighty και Fall, συνέχισε να βάζει τα τρίποντα με κλειστά μάτια, ενώ οι Γερμανοί ήταν άστοχοι και έκαναν πολλά λάθη. Έτσι οι Γάλλοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-6 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους (59-41 στο 26΄.46΄΄).

Ανατροπή από Bayern, επιμέρους σκορ 25-11 και «ισοπαλία»

Στην 4η περίοδο το σκηνικό άλλαξε τελείως. Οι Γερμανοί πίεσαν, έβαλαν τα σουτ, ενώ οι Γάλλοι αποσυντονίστηκαν.

Η Bayern με ηγέτες τους Baldwin, Zisper έκανε ένα επιμέρους σκορ 25-11 και έφερε το ματς στα ίσια (77-77) στο 37΄.58΄΄ με 4ποντο του Lucic (τρίποντο και φάουλ) στο 37΄.58΄΄!

Είχε κρύο αίμα ο Cole, μοιραίος ο Baldwin

Στο τέλος παίχτηκε… θρίλερ. Οι Cole και Fall με δυο δίποντα, έδωσαν ένα προβάδισμα 4 πόντων στους γηπεδούχους (81-77 στο 38΄.51). Ο Reynolds μείωσε σε 81-79 με δίποντο στα 51΄΄ πριν το τέλος. Στα 31΄΄ ο Cole κέρδισε φάουλ, είχε κρύο αίμα, έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 83-79.

Στα 20΄΄ ο Baldwin στάθηκε μοιραίος. Έκανε λάθος και αμέσως μετά στα 15΄΄ έκανε φάουλ στον Cole. Ο Αμερικανός έδειξε ξανά ότι έχει ολύμπια ψυχραιμία. Έβαλε πάλι τις βολές και έκανε το 85-79 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς.

Στα 15΄΄ ο Selley αστόχησε σε τρίποντο. Στα 8΄΄ ο Howard κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έκανε το 87-79  και στο στα 4΄΄  o Yabusele… φιλοδώρησε με τάπα τον Reynolds, ενώ ο Lucic στον οποίο πήγε η μπάλα αστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι Γάλλοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-35, 66-52, 87-79.