Ο Παναθηναϊκός πέταξε στα σκουπίδια τη νίκη επί της Armani στο Μιλάνο και… γύρισε και πάλι στα… παλιά. Το «τριφύλλι» θυμήθηκε τον κακό του φετινό εαυτό και έτσι ηττήθηκε από την Zalgiris με 81-69 στο ΟΑΚΑ και πήγε στο 4-8, ενώ οι Λιθουανοί επέστρεψαν στις νίκες μετά από 6 απανωτά χαστούκια και πήγαν στο 6-7.

Και πήραν απόψε την 2η μόλις νίκη τους μέσα στο πράσινο κάστρο σε 13 ματς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αλλού γι΄ αλλού στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη θυμήθηκε την απόδοσή του στο ματς με την Armani, γύρισε τούμπα το ματς και το έφερε στο «Χ» (50-50).

Το εξάλεπτο της εξαφάνισης

Εκεί, όμως, αντί να πατήσει ακόμα περισσότερο το γκάζι, εξαφανίστηκε για κάτι παραπάνω από 6 λεπτά από το γήπεδο και είπε ουσιαστικά «αντίο» στη νίκη, καθώς η Zalgiris πήρε πάλι μια διαφορά και πήρε τελικά τη νίκη.

Τα αίτια της ήττας

Ο Παναθηναϊκός έχασε το ματς μέσα από αυτή την 6λεπτη εξαφάνιση, από την κακή του άμυνα, από το θέμα που έχει στον «άσο» (όταν η μπάλα έκαιγε δεν είχε τον «άσο» να τον καθοδηγήσει, κι εκεί ο Nedovic πήγε να κάνει τον πόιντ γκαρντ, αλλά έκανε σημαντικά λάθη).

Από την άλλη το τριφύλλι είχε μόλις 28,6% στα τρίποντα, έχασε τα ριμπάουντ (29 με 10 επιθετικά πάντως, έναντι 41 με 11 επιθετικά). Το μόνο που δεν έκανε σήμερα σε σχέση με άλλα ματς ήταν τα πολλά λάθη, καθώς είχε μόλις 9 έναντι 19 ασίστ.

«Διπλός» ο Παπαγιάννης

Από το τριφύλλι κορυφαίος ήταν ο Παπαγιάννης, που πέτυχε double – double με 10π. με 5/8διπ., 11ριμπ., ενώ είχε ακόμα 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα και μόλις 1 λάθος σε 26΄.20΄΄.

Θετικός ήταν και ο Παπαπέτρου (10π., αλλά με 0/4τριπ., 3ριμπ., 4ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), ενώ ο Nedovic είχε 12π, (αλλά με 2/7τριπ.), 4ασ.

Είχε 65% στα τρίποντα η Zalgiris

Η Zalgiris σκόραρε με το μυθικό 65% στα τρίποντα (13/20), ενώ είχε ως ηγέτη τον τρομερό σήμερα Grigonis που είχε 24π. (με τους 18π. στο πρώτο μέρος) με 6/8τριπ., 6ριμπ., 3ασ.! Βέβαια για το ποσοστό της Zalgiris στα τρίποντα (πριν το ματς είχε μόλις 38,8%) δεν φταίει μόνο η ρέντα , αλλά φταίει και η πράσινη…  αεράμυνα, που δεν ζόριζε τους Λιθουανούς.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Λιθουανοί έσπαγαν εύκολα την πρώτη γραμμή άμυνας του τριφυλλιού με τον Walkup, ο οποίος είτε έδινε στον Grigonis, είτε σέρβιρε την μπάλα στον Lauvergne, ο οποίος έκανε πάρτι στο «ζωγραφιστό». Με 8π. του Λιθουανού και 6π. του Γάλλoυ η Zalgiris πάτησε το γκάζι μετά το 4΄.12΄΄ (6-8), έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-6 και προηγήθηκε με 12π. (12-24) στο 10’.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιζε άμυνα τα μάτια, τα έσπασε από τα 6.75μ. (οι Λιθουανοί έκλειναν προς τα μέσα και έδιναν το σουτ), είχε 0/5τριπ. έβαλε μολις 12π., έχασε τα ριμπάουντ (7 έναντι 14 με 5 επιθετικά και το μόνο καλό ήταν πως είχε μόνο 1 λάθος.

H Zalgiris από την άλλη σκότωνε από τα 6,75μ. ενώ είχε… on fire τον Grigonis, που ειχε 10π. χωρίς να χάσει σουτ (2/2διπ., 2/2τριπ.).

Μπήκε φουριόζος, αλλά «κόλλαγε»

Στην 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παρκέ, έτρεξε και με μπροστάρη τον Μήτογλου έτρεξε ένα σερί 6-0 και μείωσε σε 18-24 σε 1 λεπτό (10΄57΄΄ ).

Η Zalgiris ξύπνησε, άρχισε πάλι τα τρίποντα και πήγε στο +12 (18-30 στο 12΄.44΄΄). Οι πράσινοι ξεκόλλησαν, μείωσαν στους 6 πόντους (26-32 στο 16΄.31΄΄), αλλά κόλλησαν και πάλι και οι Λιθουανοί βρέθηκαν πάλι στο +12 στο 18΄.06΄΄ (28-40) με ένα επιμέρους σκορ 8-2.

Είχαν 69,2% στα τρίποντα (9/13)  οι Λιθουανοί, ενώ ο Grigonis οργίαζε (18π.)

Το ημίχρονο έληξε τελικά 33-43 με τον Παναθηναϊκό να αγνοεί στα πρώτα 20 λεπτά την λέξη «άμυνα», να έχει μόλις 28,6% στα τρίποντα (2/7), να έχει πάντως, ισορροπήσει την κατάσταση στα ριμπάουντ στο δεύτερο 10λεπτο. Την μάχη αυτή πάντως, την είχε χάσει (13 με 6 πάντως, επιθετικά έναντι 19 των φιλοξενουμένων).

Στην άλλη πλευρά η Zalgiris σκόραρε που σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε, είχε και το μυθικό ποσοστό του 69,2% στα τρίποντα (9/13)! Και είχε και έναν Grigonis, που οργίαζε (18π. με 4/5τριπ., 3/3διπ., 3ριμπ., 3ασ.)!

Με το μαχαίρι στα δόντια και ισοφάριση

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Ετρεξε πίεσε, έβαλε 2/2τριπ. με Nedovic, White (είχε και 2 εύστοχες βολές από τον Παπαπέτρου) και έτσι έτρεξε ένα σερί 8-0 και μείωσε στους 2 πόντους (41-43 στο 21΄.21΄΄). H Zalgiris κατέφυγε στα τρίποντα και βρήκε σκορ από εκεί, αλλά το τριφύλλι δεν έκοβε ταχύτητα, είχε αποφασίσει να παίξει άμυνα και έπαιζε, έβαλε τα σουτ από τα 6.75μ. και ισοφάρισε το ματς (50-50) με τρίποντο του Mack στο 26΄.38΄΄.

Απάντησε η Zalgiris με 13-0, «εξαφανίστηκε» ο Παναθηναϊκός

Εκεί ο Παναθηναϊκός αποδιοργανώθηκε τελείως και «εξαφανίστηκε» από το παρκέ. Αντίθετα η Zalgiris πήρε πάλι μπροστά. Ξεκίνησε την αντεπίθεση με τι άλλο από ένα τρίποντο (με τον Milaknis) και στην συνέχεια πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, χτύπησε με τους Jankunas και Rubit, έτρεξε ένα σερί 10-0 και πήρε ξανά μια διαφορά (50-60 στο 28΄.37΄΄) μέσα σε 2 λεπτά.

Η Zalgiris συνέχισε με την φόρα και στην 4η περίοδο και έφτασε το σερί της στο 13-0 (από το 50-50 στο 26΄.38΄΄) και έτσι το σκορ έγινε 50-63 στο 31΄.38΄΄.

Επιμέρους σκορ 17-2!

Στο 32΄.50’’ η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (52-67) με τους Λιθουανούς να έχουν επιμέρους σκορ μετά το «Χ» (50-50) 17-2!

Έδειξε να ξυπνάει με Παπαγιάννη να  βγαίνει μπροστά

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να ξυπνάει στη συνέχεια με 2 τρίποντα από τους Sant-Roos και Nedovic και ένα δίποντο του Παπαγιάννη (βγήκε μπροστά στην αντεπίθεση που έκανε η ελληνική ομάδα). έτρεξε ένα σερί 8-0 και μείωσε στους 7 πόντους (60-67 στο 34΄.23΄΄).

Ο Jokubaitis, όμως, που είχε αναλάβει τον ρόλο του ηγέτη στο δεύτερο μέρος, έβαλε 3π. (καλάθι και φάουλ) και ξαναπήγε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (60-70 στο 35΄.14΄΄).

Ο Παναθηναϊκός όμως, δεν πτοήθηκε με τον Παπαγιάννη να έχει κρύψει το πράσινο καλάθι στην άμυνα και να φορτώνει το λιθουανικό καλάθι στην επίθεση αντεπιτέθηκε και μείωσε στους 5π. (67-72 στο 37΄.11΄΄), αλλά μετά έμεινε από δυνάμεις και έχασε με 81-69.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-43, 50-60, 81-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Mack 19 (3/4τριπ., 4ασ., 2κλεψ.), Παπαγιάννης 19 (5/8διπ., 11ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 3κοψ.), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 19 (0/4τριπ., 3ριμπ., 4ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Κασελάκης, Foster 2, Nedovic 12 (2/7τριπ., 4ασ.), White 7 (1τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Μήτογλου 9 (1), Bentil, Sant-Roos 7 (1).

ZALGIRIS (Martin Schiller): Walkup 5 (1τριπ., 8ασ.), Lekavicius 5 (1), Hayes 14 (3/3τριπ., 4ριμπ.), Jankunas 4 (5ριμπ.), Milaknis 3 (1)(, Geben, Rubit 8 (8ριμπ., 1ασ.), Jokubaitis 10 (1τριπ., 5λαθ.), Grigonis 24 (3/6διπ., 6/8τριπ., 6ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Lauvergne 8 (8ριμπ.).