Νίκη που θα της κρατούσε τις ελπίδες της για τα Playoffs ζωντανές έψαχνε σήμερα η Zalgiris με αντίπαλο την ALBA και την βρήκε εν τέλει με σκορ 96-86. Βέβαια δεν κρίνονται όλα από εκείνη καθώς με νίκη των Zenit,Baskonia και Valencia θα έχει αποκλειστεί και μαθηματικά

Για τους νικητές πρωταγωνίστησαν οι Lekavicius,Hayes και Walkup με 21,15 και 15 πόντους αντίστοιχα

Ενώ για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Eriksson,Siva και Granger με 19,16 και 13 πόντους αντίστοιχα

Με την νίκη αυτή η Zalgiris ανέβηκε στο 16-16 ενώ η ALBA έπεσε στο 11-21

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρά την κρισιμότητα του αγώνα μπήκαν πολύ νωθρά και βρέθηκαν να κυνηγάνε πολύ νωρίς (9-17 στο 7′). Μετά από αυτό το σημείο η ομάδα του coach Schiller φάνηκε να ξυπνάει να μειώνει στο τρίποντο (16-19) και εν τέλει να κλείνει την περίοδο στο μείον 2(21-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το “μούδιασμα” επανήλθε για την Zalgiris με την ALBA να το εκμεταλλεύεται και να μεγαλώνει ξανά την διαφορά και στα μέσα της περιόδου η διαφορά έφτασε στο +8(28-36) και παρά την μικρής έντασης αντεπίθεση των Λιθουανών οι Γερμανοί δεν έδειχναν να χάνουν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε και την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό(41-51) το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν η περίοδος της απόλυτης αντεπίθεσης των Λιθουανών καθώς μέχρι και το 24ο λεπτό η ALBA ήταν στο +8(50-58) αλλά εκεί οι Λιθουανοί έδειξαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο τόσο επιθετικά αλλά κυρίως αμυντικά και με ένα ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΕΡΙ της τάξης του 18-3 κατάφεραν να πάνε στο +7(68-61) και να μπούνε στην τελική ευθεία του αγώνα με εντελώς διαφορετική ψυχολογία.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο παρότι αναμέναμε ένα ντέρμπι οι Λιθουανοί έκαναν μια επίδειξη κυριαρχίας και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να μπούνε στον αγώνα και στο 35ο λεπτό έφτασε και στο +21(89-68) και κατάφερε ακόμα και με αρκετή δόση περιπέτειας στο πρώτο ημίχρονο να πάρει μια μεγάλη και σημαντική νίκη με σκορ 96-86

Τα Δεκάλεπτα:21-23,41-51,68-61,96-86