Όσο κακή κι αν ήταν για περίπου 15 λεπτά, η Zalgiris δεν θα μπορούσε να ηττηθεί από αυτόν τον Ερυθρό Αστέρα. Όταν “ξύπνησε” και έπαιξε άμυνα, η ομάδα του Martin Schiller βραχυκύκλωσε πλήρως τον αντίπαλό του, ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και πήρε τη νίκη με 75-62 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Marius Grigonis (17 πόντοι, 6 ασίστ), ο Nigel Hayes (16 πόντοι) και ο Augustine Rubbit (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της Zalgiris (13-11), η οποία δέχτηκε 18 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και μόνο τέσσερις στην τελευταία περίοδο (!), σπάζοντας έτσι ένα σερί δύο ηττών.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα (7-18), ο οποίος υπέστη την 5η συνεχόμενη ήττα του και παρατάχτηκε πάλι χωρίς τους Cory Walden, Langston Hall, Landry Nnoko, Duop Reath, Quino Colom, Johnny O’Bryant, ξεχώρισαν οι Marco Simonovic (16 πόντοι) και Jordan Loyd (16 πόντοι). Η ομάδα του Dejan Radonjic τα έκανε όλα σχεδόν τέλεια στο 1ο ημίχρονο, καθώς στο 13’ ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων (22-35) χάρις σε ένα σερί 0-12, με τον Simonovic να έχει ήδη 14 πόντους.

Οι Σέρβοι κράτησαν σφιχτά το προβάδισμα μέχρι το 25’, κάπου εκεί όμως το ματς άρχισε να αλλάζει. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά (51-50) για πρώτη φορά μετά το 7’ (16-15) και με ένα νέο σερί (8-0), δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων στο 36’ (68-58), αγκαλιάζοντας τη νίκη.

Η Zalgiris κράτησε τον Ερυθρό Αστέρα χωρίς πόντο στα πρώτα 6’20’’ της τέταρτης περιόδου, πέτυχε 22 από τα λάθη των Σέρβων και κράτησε τη σερβική ομάδα στους τέσσερις πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα με 2/11 σουτ…

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

* Ο Arturas Milaknis αγωνίστηκε για 200ό συνεχόμενο ματς δίχως απουσία στην EuroLeague, επεκτείνοντας το μεγαλύτερο εν ενεργεία σερί στη διοργάνωση.

18. Khimki** 2-22 1880-2183

– Εκκρεμούν 4 αγώνες: Zenit – Παναθηναϊκός (6η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Maccabi – Anadolu Efes (23η αγωνιστική, 16/3, 19:30), Maccabi – Khimki (24η αγωνιστική, 6/4, 19:30), CSKA – Παναθηναϊκός (25η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί).

* Οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στα playoffs.
** Οι ομάδες που έχουν τεθεί μαθηματικά εκτός playoffs.