Οι Γάλλοι ταξίδεψαν στο Κaunas με την ψυχολογία στα ύψη, δεδομένου του σερί τους και του σπουδαίου διπλού, στην Βαρκελώνη, αλλά η ομάδα του coach Schiller είχε διαφορετική άποψη και με την άμυνα της οδηγό έφτασε σε μια σημαντική νίκη.

Για τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Grigonis,Lauvernge και Walkup με 21,18 και 12 πόντους αντίστοιχα

Ενώ για τους Γάλλους προσπάθησαν οι Yabusele και Cole με 17 και 14

Με την νίκη αυτή οι Λιθουανοί πήγαν στο 15-12 ενώ οι Γάλλοι έπεσαν στο 12-15

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να επιβάλλουν το δικό τους τρελό run and gun ρυθμό τους  στο ξεκίνημα του αγώνα και ως αποτέλεσμα αυτού ήταν να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος ης πρώτης περιόδου και να την κλείσει στο +3 (17-20), με τη Ζalgiris να δείχνει ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει για πολύ σε αυτόν τον ρυθμό.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα, με τους Λιθουανούς να βρίσκουν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση να περιορίζουν τόσο το περιφερειακό σουτ των Γάλλων όσο και το επιθετικό του transition και σε συνδυασμό με την αρκετά σφιχτή άμυνα τους μείωσαν και αν και προσπέρασαν σε κάποια στιγμή της περιόδου πήγαν στο -2 στα αποδυτήρια (40-42).

Η τρίτη περίοδος, φάνηκε να είναι η καθοριστική όπως αποδείχθηκε για την εξέλιξη του αγώνα, μιας και η Zalgiris έπαιξε στηριζόμενη κυρίως στην άμυνα της, κλείνοντας τους περισσότερους διαδρόμους της Βιλερμπάν και με τρομερή πίεση στην περιφέρεια η οποία οδήγησε σε λάθη και εύκολα κλεψίματα και καλάθια στο transition αλλά και με τον Grigonis να αποτελεί επιθετικό της σημείο αναφοράς, ξέφυγε στο σκορ και έκλεισε την περίοδο στο +10(67-57)

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην τέταρτη περίοδο, πάλεψαν ως το τέλος, αλλά δεν τα κατάφεραν και εν τέλει ηττήθηκαν με το τελικό 85-75

Τα δεκάλεπτα:17-20,40,42,67-57,85