Έπειτα από τρεις ήττες σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στην EuroLeague, έφτασε η ώρα και για την πρώτη νίκη μακριά από τη Μαδρίτη για τη Real. Έστω κι αν χρειάστηκε ένα σερί 10-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά και την καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του Tavares στη διοργάνωση, η ομάδα του Pablo Laso την πέτυχε στο Kaunas για την 7η αγωνιστική, όπου επικράτησε της Zalgiris με 93-90.

Αυτή ήταν η 20ή νίκη επί συνόλου 23 αναμετρήσεων με τη Zalgiris στην EuroLeague για τη Real. Και την οφείλει σχεδόν εξ ολοκλήρου σε δύο παίκτες. Ο ένας είναι ο Walter Tavares, ο οποίος ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ πόντων (22) και έσπασε το αντίστοιχο στο index rating (34), έχοντας μάλιστα 9/9 δίποντα, 4/5 βολές και οκτώ κρίσιμους πόντους στα τελευταία 2,5 λεπτά. Ο άλλος είναι ο Facundo Campazzo, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 5/8 τρίποντα και 10 ασίστ.

Η Real έκανε σχεδόν ονειρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Η ομάδα του Pablo Laso προηγήθηκε με 19-30 στο 9’ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 8/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9 ασίστ και ένα λάθος. Από εκεί και πέρα όμως, η λιθουανική άμυνα έπαψε να… μπάζει από παντού. Με μπροστάρη τον Thomas Walkup (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), στα επόμενα επτά λεπτά η Zalgiris έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 20-4, που όχι μόνο την έβαλε για τα καλά στο παιχνίδι, αλλά της έδωσε και προβάδισμα πέντε πόντων στο 16’ (39-34). Η ομάδα του Martin Schiller ολοκλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με 9/12 σουτ και επιμέρους σκορ 30-16. Και δεν σταμάτησε εκεί.

Η Zalgiris μπήκε με ανάλογο τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυνε το προβάδισμά της μέχρι το +11 (66-55 στο 25’), διατηρώντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28’ (71-61). Κάπου εκεί η “βασίλισσα” άρχισε την ολική επαναφορά στο ματς. Οι Μαδριλένοι κράτησαν τους γηπεδούχους στους τέσσερις πόντους για 4,5 λεπτά και στο 33’, χάρις σε τρίποντο του Campazzo, προηγήθηκαν με 75-78 για πρώτη φορά μετά το 13’ (32-34). Κι ενώ το παιχνίδι είχε γυρίσει άρδην, όλα άλλαξαν. Ξανά. Η Zalgiris απάντησε με ένα δικό της σερί (7-0), προηγήθηκε με 82-78 στο 35’ και με 86-81 στο 37’. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Tavares.

Ο θηριώδης σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι πέτυχε οκτώ διαδοχικούς πόντους και έβαλε τη Real ξανά μπροστά στο σκορ (86-89) με 41’’ να απομένουν. Δύο βολές του Campazzo 14,2’’ πριν από τη λήξη ουσιαστικά σφράγισαν τη νίκη της ισπανικής ομάδας, η οποία έκανε στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης ένα σερί 0-10, σημειώνοντας έτσι την πρώτη της φετινή εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση.