Η Zenit απλά δεν χάνει από τη Zalgiris. Τέλος. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, επικράτησε της Zalgiris με 70-64 και έκανε το 5/5 στα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων στην EuroLeague.

Ο Jordan Loyd (19 πόντοι) ήταν ο οδηγός της Zenit (2-0) στη νέα νίκη, η οποία πάντως μόνο εύκολα δεν ήρθε για την ομάδα του Xavi Pascual, παρά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Η ρωσική ομάδα άρπαξε τα ηνία της αναμέτρησης μετά τα πρώτα 2-3 λεπτά, ξέφυγε με 12 πόντους διαφορά στο 18’ (25-37), ωστόσο η Zalgiris μπήκε γρήγορα στο ματς.

Στο 23’ οι Λιθουανοί ισοφάρισαν το σκορ (42-42) και στο 26’ προηγήθηκαν για πρώτη -και τελευταία- φορά (47-46) μετά το 8-7 στο 3’. Η απάντηση της Zenit ήταν πάντως άμεση. Στα επόμενα έξι λεπτά “έτρεξε” ένα επιμέρους 4-14, ξέφυγε εκ νέου με 51-60 στο 32’ και με 55-65 στο 37’, αντέχοντας έτσι  και την αντεπίθεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 51-55, 64-70