Με κύριο όπλο της για ακόμα μια φορά την αμυντική της συνέπεια, η Zenit St. Petersburg κατάφερε να κυριαρχήσει κόντρα στην Efes Anadolu με 76-67 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague -με τους Ρώσους να φτάνουν τις 13 νίκες και να προσπερνούν προσωρινά τον Ολυμπιακό στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά από ένα πολύ μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο στην Αγία Πετρούπολη, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι από τις απαρχές κιόλας της τρίτης περιόδου και με ένα τεράστιο σερί της τάξης του 15-4 κατόρθωσαν να ξεφύγουν δις με 12 πόντους -σε ένα δεκάλεπτο όπου κράτησαν τους Τούρκους μόλις στους 6 πόντους με 3-14 σουτ εντός πεδιάς (21%), 0-5 τρίποντα αλλά και 4 λάθη σε 18 κατοχές!

Η διαφορά μάλιστα άγγιξε και τους 17 πόντους (65-48) στο 34ο λεπτό, αλλά η αρμάδα του Ergin Ataman έκανε ένα μίνι σερί (0-11) και μείωσε μέχρι και τους 6 (65-59) στο 37′ με κύριους πρωτεργάτες τους Micic (7 λάθη γενικά) και Simon -κάνοντας το ματς ντέρμπι!
Ωστόσο, μέχρι και το απόλυτο φινάλε οι οικοδεσπότες -με μπροστάρη τον Poythress (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 επιθετικά) βρήκαν τα πατήματά τους ξανά και κατάφεραν τόσο να επιβιώσουν όσο και να διευρύνουν το νικηφόρο τους σερί κόντρα στους φιλοξενούμενους στις 4 επιτυχίες (4-1 ρεκόρ γενικότερα στα μεταξύ τους ματς).

Tα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.