Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ο Ολυμπιακός μοιάζει με μία από τις καλύτερες ομάδες της φετινής EuroLeague. Μακριά από αυτό, πάντως, έχει προβλήματα. Η Zenit τα εξέθεσε για μία ακόμα φορά στην Αγία Πετρούπολη, υποχρεώνοντας τους “ερυθρόλευκους” στην πρώτη τους ήττα έπειτα από τρεις σερί νίκες με 84-78 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια τον Ολυμπιακό (6-3), ο οποίος δέχτηκε 49 πόντους στο 1ο ημίχρονο και παρότι βελτιώθηκε αισθητά στο 3ο δεκάλεπτο, ένα ξέσπασμα στις αρχές της 4ης εριόδου, αποδείχθηκε αρκετό για να τον βραχυκυκλώσει. Ο Thomas Walkup (17 πόντοι) και οι Moustapha Fall (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Κώστας Σλούκας (13 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς “ερυθρόλευκων”, οι οποίοι δεν ήταν κακοί στην επίθεση, στην άμυνα όμως δεν είχαν καμία σχέση με την ομάδα που επέτρεπε 70 πόντους ανά αγώνα μέχρι σήμερα.

Η Zenit (6-3) σούταρε με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (64,7% στα δίποντα, 40% στα τρίποντα), κυριάρχησε στα ριμπάουντ (36-25) και είχε τον έλεγχο του ματς σχεδόν για 40 λεπτά, με μπροστάρηδες τους Conner Frankamp (16 πόντοι), Billy Baron (14 πόντοι), Jordan Loyd (12 πόντοι) και Mindaugas Kuzminskas (12 πόντοι).

Η ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΝΗΚΕ..

Ο Ολυμπιακός δεν είχε την εικόνα των εντός έδρας αγώνων του σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε από το 1ο λεπτό πίσω στο σκορ και είδε την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να απομακρύνεται με 10-4 στο 4’ και με 20-12 στο 7’, πριν κάνει το μεγαλύτερό του ξέσπασμα στο ματς (ένα σερί 0-8) και ισοφαρίσει το σκορ για πρώτη φορά 20-20 στο 8’. Τα προβλήματα στην άμυνα συνεχίστηκαν πάντως και στη 2η περίοδο. Η Zenit ξέφυγε εκ νέου με 43-34 στο 16’ και ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με 10/16 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 10 ασίστ και μόνο 3 λάθη, έχοντας φυσικά και σταθερά το προβάδισμα επί 20 λεπτά (49-43).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ζήτησε καλύτερη άμυνα από τους παίκτες του κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας και αυτό ακριβώς πήρε. Για ένα δεκάλεπτο τουλάχιστον. Οι “ερυθρόλευκοι” δέχτηκαν μόνο εννέα πόντους στην 3η περίοδο και στην πρώτη φάση της 4ης προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 58-59. Ένα σύντομο μπλακ-άουτ, πάντως, τους έφερε πάλι πολύ πίσω. Η Zenit πέτυχε οκτώ αναπάντητους πόντους σε λιγότερο από τρία λεπτά, ξέφυγε πάλι με 67-59 στο 33’ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα, σημειώνοντας έτσι την 3η συνεχόμενη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78

Zenit (Pascual): Loyd 12 (2), Zakharov 5 (1), Karasev, Baron 14 (1), Kuzminskas 12, Zubkov 3, Poythress 6, Ponitka 7 (1), Frankamp 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Mickey 7 (1), Gudaitis 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 11 (3), Λαρεντζάκης 5 (1), Fall 13, Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Martin 7, Vezenkov 5 (1), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 1, Jean-Charles 2, McKissic 2.