Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε θέματα και να ήταν αλλού γι’ αλλού στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά είχε κάποια σημεία που έδειχνε διάθεση να το παλέψει. Το τριφύλλι, όμως, κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος στο τέλος. Ο Παναθηναϊκός «εξαφανίστηκε» από το παρκέ μετά το 33΄ και έζησε νύχτα ντροπής, καθώς διασύρθηκε με 112-83 από την Zenit του ασταμάτητου Kevin Pangos (33π. με 7/12τριπ.) και υπέστη την 3η πιο βαριά ήττα του στην ιστορία του στην διοργάνωση.

Οι άλλες 2 ήταν αμφότερες από την CSKA με 31 πόντους (66-97) στο ΟΑΚΑ την σεζόν 2019-20 και 30 πόντους την σεζόν 2013-14 στην Μόσχα.

Η Zenit από την άλλη, πήρε αυτό που ήθελε, καθώς με τη νίκη αυτή πήγε στο 20-14 και προκρίθηκε και επίσημα στα πλέι οφ όπου θα αντιμετωπίσει την Barcelona.

O Παναθηναϊκός από την άλλη πήγε στο 11-22 και έχει άλλο ένα εξ αναβολής ματς ακόμα να δώσει (14/4 στη Μόσχα με την CSKA).

O Παναθηναϊκός είχε πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα (54,8% – 23-42), σχετικά καλό στα τρίποντα (38,1% – 8/21). Έπαιζε όμως, άμυνα με τα μάτια, και είχε 14 λάθη, έναντι μόλις 11 ασίστ.

Από το τριφύλλι διασώθηκαν οι Nedovic (20π. με 4/7τριπ.), Παπαπέτρου (16π. με 2/3τριπ.), ενώ καλά τα πήγε και ο White (10π., 6ριμπ.).

Η Zenit είχε 64,7% στα δίποντα (22/34), 51,7% στα τρίποντα (15/29), έδωσε 23 ασίστ, έκανε μόλις 8 λάθη. Και φυσικά είχε όπως είπαμε στην αρχή, ηγέτη τον Pangos, που έκανε 2 ρεκόρ καριέρας σε πόντους (είχε ρεκόρ 25 και έβαλε 33) και ranking (είχε 28 και σήμερα έφτασε στους 41 βαθμούς)!

Χωρίς Hezonja, Mack

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Mario Hezonja και Shelvin Mack. Οι δυο παίκτες δεν είχαν κάποιο θέμα τραυματισμού. Απλά δεν είχαν το δικαίωμα να παίξουν καθώς το ματς ήταν εξ αναβολής για την 6η Αγωνιστική. Στα εξ αναβολής ματς οι κανονισμοί της Euroleague αναφέρουν ότι ομάδες πρέπει να παίζουν με τους παίκτες που είχαν δηλωμένους στο ρόστερ τους όταν είχαν οριστεί αρχικά οι αγώνες αυτοί. Την περίοδο που ήταν να γίνει το ματς, ο Παναθηναϊκός δεν είχε αποκτήσει ούτε τον Mack (ήρθε λίγο μετά), ούτε τον Hezonja (ήρθε πολύ πιο μετά) και έτσι ο Αμερικανός και ο Κροάτης δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής στο σημερινό ματς.

Πράσινο «βραχυκύκλωμα» στο ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός έπαθε μπλακ άουτ στο ξεκίνημα, ενώ οι Ρώσοι… σκότωναν από τα 6.75μ. και έτσι οι πράσινοι βρέθηκαν στο 11-0 στο 2΄.06΄΄. Το πρώτο καλάθι του τριφυλλιού στο ματς πέτυχε ο Παπαπέτρου με τρίποντο στο 2΄.23΄΄ (11-3).

Συνήλθε και μείωσε στον πόντο

Ο Παναθηναϊκός μετά το 4΄.09΄΄ (16-7) συνήλθε. Αρχικά με τον Παπαπέτρου και μετά τον Μήτογλου και χτυπώντας κοντά στο καλάθι, οι πράσινοι συνήλθαν, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-7 (ή αν προτιμάτε έκαναν επιμέρους σκορ 12-22 από το 11-0) και μείωσαν στον πόντο (23-22 στο 9΄.33΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 26-22 με ένα τρίποντο του Pangos, που οργίασε στο πρώτο 10λεπτο (12π. με 4/7τριπ., 3ασ.).

Στα αξιοσημείωτα του 10λεπτου ήταν από την μία τα 6/11τριπ. της Zenit και από την άλλη τα 8/13διπ., αλλά μόλις 1/4τριπ. του τριφυλλιού.

Στην 2η περίοδο ο Baron Πήρε φωτιά έβαλε 6 πόντους και η Zenit πήγε στο +8 (32-24 στο 11΄.09΄΄. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 5 πόντους (32-27 στο 12΄.03΄΄) με τρίποντο του Sant-Roos και μετά το 34-27 στο 13΄.24΄΄ το τριφύλλι έδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένο να αφήσει την Zenit να του ξεφύγει.

Οι πράσινοι πίεσαν και έτσι έκαναν ένα σερί 4-0 και μείωσαν στους 3 πόντους (34-31 στο 14΄.57΄΄).

Κόλλησε στο τέλος

Μετά το 18΄.27΄΄ (41-38) ο Παναθηναϊκός κόλλησε στην επίθεση, ενώ έχασε την αμυντική του προσήλωση και οι Ρώσοι έκαναν ένα σερί 6-0 και πήγαν στο +9 (47-38 στο 19΄.37΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 47-40.

Η στατιστική εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός είχε κάποια καλά αμυντικά διαστήματα, αλλά γενικά είχε θέμα στην άμυνα και οι 47π. που δέχτηκε τα λένε όλα. Από την άλλη το τριφύλλι είχε 60,9% (14/23) στα δίποντα, αλλά μόλις 3/9 τρίποντα, ενώ το μεγάλο του μείον ήταν τα 7 λάθη και οι μόλις 6 ασίστ. Οι πράσινοι πάντως, πήραν έστω και οριακά τα ριμπάουντ (16 με  6 επιθετικά έναντι 15 με 5 επιθετικά), έκαναν 4 κλεψίματα.

Οι Ρώσοι είχαν 50% στα δίποντα (8/16)… σκότωναν στα τρίποντα (53,3% -8/15), είχαν 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.

Μπλόκαρε και βρέθηκε 18 πόντους πίσω

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 4 πόντους (52-48 στο 22΄.14΄΄) με τρίποντο του Μήτογλου, αλλά εκεί κόλλησε. Μπλόκαρε σε άμυνα και επίθεση, έκανε λάθη, ήταν άστοχος και η Zenit που είχε μπροστάρη τον Thomas απάντησε με σερί 9-0 και πήγε στο +13 (61-48 στο 24΄.54΄΄).

Επιμέρους σκορ 22-8 και -18

Οι Ρώσοι δεν έμειναν εκεί άρχισαν και τα τρίποντα με τον Pangos και τον Baron και στο 29΄.06΄΄ η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους (74-56) με την Zenit να έχει επιμέρους σκορ ως εκεί (από το 52-48) 22-8! Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 76-60.

Η διαφορά ανέβηκε στους 19 πόντους

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και πήγε στους 19 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (82-63 στο 31΄.26΄΄).

Το… μάζεψε κάπως με Nedovic

Εκεί ο Nedovic αγρίεψε. Ο Σέρβος με 7 πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα επιμέρους σκορ 9-1 και ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 12 πόντους (84-72 στο 32΄58΄΄).

Οι τεχνικές ποινές… καθάρισαν το ματς

Λίγο μετά οι διαιτητές Javor, Pastusiak, Vyklicky, που τα έβλεπαν όλα με ρώσικα γυαλιά καθάρισαν το ματς. Αρχικά δεν είδαν ένα φάουλ στον Παπαπέτρου Μετά  είδαν ένα φάουλ στον Gudaitis σε τρίποντο. Ο πράσινος πάγκος διαμαρτυρήθηκε, δέχτηκε τεχνική ποινή και οι Ρώσοι με 1 βολή (για την τεχνική ποινή) του Pangos και 2/3 βολές του Gudaitis έκαναν το 87-72.

Στο 34΄.57΄΄ το… ευαίσθητο διαιτητικό τρίο έδωσε τεχνική ποινή στον Kattash, που φώναξε για ένα φάουλ που δόθηκε στον Pangos και ο Καναδός με 3/3 βολές έκανε το 92-76, ενώ στο 35΄.33΄΄ ο Pangos με δίοποντο πήγε την διαφορά στους 18 πόντους (94-76).

Κατέρρευσε και βρέθηκε στο -29

Ο Παναθηναϊκός αποσυντονίστηκε τελείως και κατέρρευσε και η διαφορά ανέβηκε στους 29 πόντους (110-81 στο 39΄.12΄΄).

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 76-60, 112-83

ZENIT (Xavi Pascual): Rivers, Pangos 33 (7/12τριπ., 11ασ.), Fridzon 2, Hollins 11 (3), Thomas 18 (2), Baron 12 (3), Khvostov, Pushkov, Zubkov 5, Poythress 9, Ponitka 11 (8ριμπ., 2ας., 7κλεψ.), Gudaitis 11 (6ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Παπαγιάννης 3, Μποχωρίδης 7, Auguste 6, Παπαπέτρου 16 (2/3τριπ., 2.2βολ., 4/6διπ.), Δίπλαρος 2, Κασελάκης, Βουγιούκας 2, Nedovic 20 (2/2βολ., 3/7διπ., 4/7τριπ., 2ριμπ., 3ασ.), White 10 (0/4τριπ., 6ριμπ.), Μήτογλου 9 (1τριπ., 4ριμπ.), Bentil 2, Sant-Roos 6 (1τριπ., 5ασ.)