Ίσως το πιο σημαντικό παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς έδωσαν Barca και Zenit στην έδρα της δεύτερης με την Zenit να επικρατεί με μια ολοκληρωτική εμφάνιση και ελπίζοντας πλέον σε μια ακόμα έκπληξη στην Βαρκελώνη

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Pangos,Poythress και Black με 22,12 και 11 πόντους

Ενώ για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Καλάθης,Higgins και Kuric με 19,13 και 8 πόντους

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Zenit μπήκε με φόρα στον αγώνα πήρε γρήγορα μεγάλη διαφορά (23-9) δείχνοντας στην Barcelona ότι αυτή την φορά δεν θα την γλυτώσει και θα πάρουν εκείνοι την νίκη.Εν τέλει η περίοδος έκλεισε στο +12 για τους Ρώσους με τον δείκτη του σκορ να γράφει 25-13 και να μας προετοιμάζει για μια μεγάλη εμφάνιση των παιχτών του coach Pasqual.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο με τους Ρώσους να έχουν πλέον τον έλεγχο του αγώνα με την Barca να δείχνει ανύμπορη να αντιδράσει καθώς οι παίχτες του Paqual κράτησαν την διαφορά σταθερά σε διψήφια νούμερα(37-23 η μέγιστη,30-20 η ελάχιστη) και δεν την α΄φησαν να πάει παρακάτω και με την επίθεση να πετάει φωτιές πήγαν στα αποδυτήρια στο +12(36-24).

Στην τρίτη περίοδο ταιριάζει η έκφραση ήρθε και έδεσε το γλυκό για τους Καταλανούς μιας και αν στο πρώτο ημίχρονο δεν πήγαιναν καλά τα πράγματα για εκείνους στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν τρισχειρότερα αρχής γενομένης από την τρίτη περίοδο στην οποία η Zenit έπνιξε στην κυριολεξία τους παίχτες του Saras.Με το καλημέρα η Zenit πήγε την διαφορά στο +16(46-30).Οι Καταλανοί δεν μπορέσαν ποτέ να επιστρέψουν στον αγώνα και παρουσίασαν μια εικόνα κατάρρευσης και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο στο -20(58-38).

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία με τους Ρώσους ουσιαστικά να συντηρούν την διαφορά που είχαν και τους Καταλανούς να προσπαθούν να μειώσουν όσο περισσότερο μπορούν κα εν τέλει να ηττώνται με το τιμητικό για την εικόνα τους 74-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:25-13,36-24,58-38,74-61